"Indy 500 & IRL Official Yearbook 2004"

Wyścigi Indy Racing League nie są zbyt popularne, ani w Polsce, ani w Europie
10.04.0810:05
Mariusz Karolak
6806wyświetlenia

Wyścigi Indy Racing League nie są zbyt popularne, ani w Polsce, ani w Europie. Seria ta, powstała po secesji z Champ Car w połowie lat 90. zeszłego stulecia, budzi zainteresowanie właściwie jedynie w Stanach Zjednoczonych. Większość kierowców z IndyCar jest mało znana w Europie, poza tymi, którzy wcześniej udzielali się w Champ Car lub Formule 1, bądź też rozpoczynali swoją karierę w niższych formułach europejskich, a później przenieśli się do Ameryki Północnej.

Niniejsza książka jest sporym kompendium wiedzy o samej serii IndyCar oraz wyścigu Indianapolis 500. Na jej kartach czytelnik odnajdzie mnóstwo informacji dotyczących IRL w sezonie 2004. Zaprezentowano w niej sylwetki wszystkich zespołów z tamtego roku, opisano kierowców i zasady samych mistrzostw. Tekst uświetniają barwne zdjęcia, ukazujące prawdziwe życie na torze, momenty radości i grozy, chwile radości i konsternacji.

Tony Kanaan i Buddy Rice mają w tej książce poświęcone szczególnie sporo miejsca i to z prostej przyczyny: pierwszy wygrał mistrzostwo w tym właśnie roku, a drugi zwyciężył wówczas w wyścigu Indianapolis 500. Ponadto sporo miejsca poświęcono Adrianowi Fernandezowi, wówczas debiutantowi w tej serii. Swoje miejsce na kartach książki ma też Roger Ward, legenda wyścigów open-whell w Stanach Zjednoczonych, a także rodzina Unserów.

Nie pominięto również aspektów technicznych. Czytelnik może zapoznać się z podzespołami stosowanymi w samochodach IndyCar, takimi jak silnik, nadwozie, ogumienie. Do tego dochodzi podsumowanie całego sezonu wyścigowego 2004, szczegółowy opis wszystkich 16 eliminacji, prognozy na rok 2005. Można tu odszukać też informacje o serii Infiniti Pro Series, będącej bezpośrednim zapleczem IRL IndyCar.


Dużo miejsca poświęcono na opis przygotowań i przebiegu wyścigu Indianapolis 500. Są tu obszerne tabele z wynikami sesji treningowych, kwalifikacyjnych i rezultatami wyścigów. Wszystko uświetniają kolorowe zdjęcia. Całość bardzo profesjonalnie przygotowana i opracowana.

Książka może stanowić ciekawą lekturę dla osób chcących zapoznać się i poszerzyć wiedzę na temat wyścigów IndyCar, zwłaszcza że seria ta została w tym roku połączona z Champ Car i ma szansę zdobyć większą popularność w Europie. Stanowi również bogatą bazę danych o kierowcach, zespołach i torach w Stanach Zjednoczonych. Jest warta polecenia także dla osób lubujących się w śledzeniu różnorakich statystyk, bo tych w niej nie brakuje.

Po jej przeczytaniu z pewnością łatwiej będzie czytelnikowi zrozumieć emocje i sens rywalizacji, bo IndyCar to nie tylko jazda samochodem nieco zbliżonym wyglądem do bolidu Formuły 1, tyle że po owalnych torach.

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Autocourse Indianapolis 500 and Indy Racing League IndyCar Series Official Yearbook 2004
Wydawnictwo: Hazelton Publishing Ltd, London, Great Britain
Rok wydania: 2005
ISBN: 1-903135-46-X
Okładka: twarda
Obwoluta: tak
Język: angielski
Liczba stron: 176
Wymiary: 24x32 cm

KOMENTARZE

1
zoon
10.04.2008 08:43
Ja pierniczę, ale fajna książka! Hicior! Ale mnie najbardziej interesują sezony 2003 i 2005. I co tu zrobić? :>