Vowles: Dodatkowe silniki dadzą nam korzyści w końcówce sezonu

Mercedes wyjaśnia decyzję o kolejnej wymianie ICE w bolidzie Bottasa.
29.10.2116:05
Nataniel Piórkowski
1523wyświetlenia
Embed from Getty Images

Mercedes jest przekonany, że decyzja o kolejnej wymianie silnika w bolidzie Bottasa przyniesie zespołowi korzyści w ostatnich wyścigach sezonu.

W ciągu czterech ostatnich wyścigowych weekendów Bottas aż trzykrotnie otrzymywał nowe komponenty zespołu napędowego. Fin skorzystał z dwóch ponadlimitowych kompletów jednostki a także jednego dodatkowego silnika spalinowego - szóstego w sezonie 2021.

Tłumacząc powody, które stały za ostatnią wymianą silnika w bolidzie Bottasa, dyrektor do spraw strategii Mercedesa - James Vowles powiedział: Do końca sezonu równoważymy osiągi i niezawodność.

Jedna awaria silnika lub podwozia, jeden przypadek nieukończenia wyścigu, miałby katastrofalne skutki dla naszej sytuacji w mistrzostwach świata. Z tego względu właśnie staramy się zarządzać sytuacją w możliwie jak najskuteczniejszy sposób.

W klasyfikacji konstruktorów Mercedes dysponuje 23 punktami przewagi nad Red Bullem. Każda kolejna wymiana jednostki napędowej w przypadku któregokolwiek z kierowców dwóch czołowych zespołów miałaby istotny wpływ na losy walki o tegoroczne tytuły.

Jeśli chodzi o Valtteriego, to w Austin postanowiliśmy wyposażyć go w jeszcze jeden silnik spalinowy, aby zagwarantować możliwie jak najszerszy kompromis - kontynuował Vowles.

Czy pozytywnie wpłynęło to na jego osiągi w GP USA? Trochę tak. Bardziej zależy nam jednak na równowadze w dalszej części sezonu. Nie rozpatrujemy tej decyzji wyłącznie w kontekście jednego weekendu. Zmiana - jakkolwiek bolesna - na pewno przyniesie korzyści na przestrzeni kilku następnych wyścigów.