Saward: Williams może wystąpić o warunkową licencję dla Antonelliego

Dziennikarz uważa, że dni Logana Sargeanta w zespole są już policzone.
23.04.2421:57
Mateusz Szymkiewicz
1541wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dziennikarz Joe Saward informuje, że Williams może wystąpić do FIA o warunkową superlicencję dla Andrei Kimiego Antonelliego. W przypadku pozytywnej odpowiedzi Federacji, Włoch mógłby doczekać się debiutu w Formule 1 przy okazji domowego Grand Prix Emilii-Romanii.

Stajnia z Grove ma za sobą bardzo trudny start sezonu 2024, borykając się z poważnymi uszkodzeniami samochodów oraz rozczarowującymi rezultatami. Po pięciu eliminacjach Williams nadal czeka na pierwszą zdobycz punktową, natomiast Logan Sargeant mimo drugiej szansy wciąż nie wykazuje oznak postępów względem 2023 roku.

Według ustaleń Joe Sawarda, dni 23-latka w Williamsie mają być już policzone i zespół poszukuje następcy, gotowego wskoczyć do kokpitu bolidu w najbliższych Grand Prix. Brytyjski zespół miał wyrazić zainteresowanie pozyskaniem juniora Mercedesa - Andrei Kimiego Antonelliego.

Docelowo Williams zaoferowałby Włochowi posadę do końca 2025 roku, która byłaby przygotowaniem przed potencjalnym awansem do fabrycznego zespołu niemieckiego producenta. Przeszkodą przed rychłą roszadą jest jednak wiek Antonelliego, który ma siedemnaście lat. Włoch uzyska pełnoletność pod koniec sierpnia i jakakolwiek próba wcześniejszego awansowania kierowcy do Formuły 1 będzie wymagała zgody FIA.

Federacja po sensacyjnym wprowadzeniu Maksa Verstappena do Formuły 1 przed osiemnastymi urodzinami zdecydowała się na wprowadzenie limitu wiekowego. Zdaniem Sawarda, Williams może podjąć próbę uzyskania warunkowej licencji dla Antonelliego, umożliwiając mu debiut w połowie maja na włoskiej Imoli. Tym samym domowe Grand Prix Miami okazałoby się pożegnalnym startem Logana Sargeanta.

W ostatnim czasie Antonelli rozpoczął współpracę z zespołem Mercedesa, który przygotował dla niego bolid W12 z sezonu 2021. Włoch podczas dwóch dni testów na Red Bull Ringu pokonał dystans pięciuset kilometrów, spełniając jeden z warunków do przyznania mu uprawnień do rywalizacji w Formule 1.