Beganovic wygrywa pierwsze kwalifikacje sezonu w F2

Biliński tuż za czołową dziesiątką, Mini odpada po awarii.
06.03.2605:51
Maciej Wróbel
135wyświetlenia


Dino Beganovic okazał się najszybszym kierowcą w chaotycznej sesji kwalifikacyjnej F2 w Melbourne. Junior Ferrari w ostatnich sekundach sesji wykręcił znakomity czas, pozostawiając w pokonanym polu kierowców Rodina i Camposa. Roman Biliński do swoich debiutanckich wyścigów Formuły 2 przystąpi tymczasem z dwunastego pola.

Pierwsza kolejka szybkich przejazdów przebiegła płynnie i padła łupem Dino Beganovicia, który nieznacznie wyprzedzał Joshuę Durksena, Rafaela Camarę i Nikolę Tsołowa. Po drugim okrążeniu liderem został ten ostatni, a na drugie miejsce awansował Martinius Stenshorne. Roman Biliński zajmował na tym etapie dziewiąte miejsce.

Po upływie niespełna dziesięciu minut konieczne było wywieszenie czerwonej flagi po raz pierwszy - w 12. zakręcie zbyt szeroko wyjechał Mari Boya, który uderzył przodem w bandy i zakończył swój udział w sesji. Bezpośrednio po wznowieniu rywalizacji nie doszło do większych zmian w układzie tabeli, a wkrótce większość stawki zjechała do boksów po świeże komplety opon.

Kierowcy ledwo zdążyli wrócić na tor, gdy doszło do kolejnego zwrotu akcji - z powodu usterki mechanicznej swój samochód na torze zatrzymał Gabriele Mini, który po świetnym treningu był jednym z faworytów do wygranej w czasówce. Wyraźnie sfrustrowanego Włocha zamiast pole position czekał jednak start z jednej z ostatnich pozycji.

Po wznowieniu sesji pozostałej dwudziestce kierowców zostały już do dyspozycji jedynie trzy minuty. Poprawili się Dunne i Stenshorne - obaj przez chwilę cieszyli się prowadzeniem - którzy niebawem zostali zdetronizowani przez Beganovicia. Na czwarte miejsce awansował Noel Leon, który okazał się najlepszym z debiutantów. Swój czas poprawił również Tsołow, lecz wobec świetnych prób rywali wystarczyło mu to tylko na piątą pozycję.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Camara, Maini, Goethe, Durksen i Inthraphuvasak. Ten ostatni zapewnił sobie tym samym start z pole position do sprintu. Blisko tego przywileju był Roman Biliński, który jednak w ostatnich sekundach sesji został zepchnięty na dwunastą lokatę.

F2 - Australia - wyniki kwalifikacji
MiejsceKierowcaZespółCzas/strata
1Dino BeganovicDAMS1:28,695
2Martinius StenshorneRodin+0,216
3Alexander DunneRodin+0,344
4Noel LeonCampos+0,381
5Nikola TsolovCampos+0,428
6Rafael CamaraInvicta+0,448
7Kush MainiART+0,464
8Oliver GoetheMP+0,559
9Joshua DurksenInvicta+0,789
10Tasanapol InthraphuvasakART+0,846
11Laurens van HoepenTrident+0,869
12Roman BilińskiDAMS+0,910
13Ritomo MiyataHitech+0,945
14Colton HertaHitech+1,070
15Sebastian MontoyaPrema+1,129
16Rafael VillagomezVan Amersfoort+1,367
17John BennettTrident+1,544
18Emerson Fittipaldi Jr.AIX+1,795
19Nicolas VarroneVan Amersfoort+1,827
20Cian ShieldsAIX+2,048
21Gabriele MiniMP+2,438
22Mari BoyaPrema+34,198
Ustawienie TOP 10 na starcie sprintu
MiejsceKierowca
1Tasanapol Inthraphuvasak
2Joshua Durksen
3Oliver Goethe
4Kush Maini
5Rafael Camara
6Nikola Tsolov
7Noel Leon
8Alexander Dunne
9Martinius Stenshorne
10Dino Beganovic