Russell: Mamy fundamentalny problem z bolidem

Kubica nie chciał przewidywać, jak wiele czasu upłynie zanim Williams wyeliminuje wadę.
16.03.1912:55
Nataniel Piórkowski
6282wyświetlenia
Embed from Getty Images

George Russell potwierdził, że Williams musi uporać się z fundamentalnym problemem z bolidem FW42. Zdaniem Brytyjczyka jego wyeliminowanie może potrwać kilka miesięcy.

Russell ukończył dzisiejsze kwalifikacje na dziewiętnastym miejscu, tracąc 1,3s do najbliższego rywala - Carlosa Sainza. Urzędujący mistrz F2 zadeklarował, że jest zadowolony ze swojego występu, ale jednocześnie potwierdził, iż jego zespół musi uporać się z poważnym problemem ograniczającym osiągi tegorocznej konstrukcji.

Ogólnie chodzi po prostu o docisk... Jest jeden fundamentalny problem, o którym nie chcę wypowiadać się publicznie. Rozumiemy z czego on wynika, ale to wcale nie oznacza, że w poniedziałek rano wstaniemy z łóżek i od razu go rozwiążemy.

Wyeliminowanie fundamentalnej wady wymaga kilku miesięcy rozwoju i pracy w symulatorze. Projektanci muszą ustalić, jak się z tym uporać. To nasza praca na teraz.

Niestety upłynie kilka wyścigów, zanim będziemy mogli stanąć w szranki z konkurencją. Taka jest nasza sytuacja. Myślę, że gdy problem zostanie rozwiązany, zanotujemy duży skok osiągów. Prawdopodobnie nadal będziemy z tyłu stawki, ale przynajmniej z szansą na walkę.

W tej chwili nie mamy na to żadnych nadziei, bo jesteśmy zbyt daleko.

Robert Kubica tłumaczył z kolei: Nie chcę mówić o liczbach, bo w ubiegłym roku dość wcześnie wiedzieliśmy, co było fundamentalnym problemem bolidu, a w gruncie rzeczy nasza sytuacja pozostawała bez zmian. Mamy dużo czytelniejszy obraz bolidu. Dzisiaj spędziliśmy dzień na testach. O nic nie walczymy, więc była to dla nas okazja do sprawdzenia kilku rzeczy.

Normalnie koncentrowalibyśmy się na lepiej znanej nam ścieżce, ale ponieważ w Barcelonie straciliśmy dużo czasu na przejazdy, to normalne, że gdy bolid wyjeżdża na tor, nie pracuje tak jak powinien. Mieszamy więc różne pomysły - wyjaśniał krakowianin.

Razem z George'em mamy podobne zdanie na temat bolidu, na temat obszarów, które wymagają poprawy. Prawdopodobnie dlatego, że jestem bardziej doświadczony, nigdy nie powiem, że wyeliminowanie problemów zajmie nam dwa lub trzy miesiące. Teraz nikt tego nie wie.

Mam nadzieję, że uporamy się z tym w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, ale jak przed chwilą powiedziałem, nie mogę niczego obiecać.