Ujawniono plany przepisów technicznych na sezon 2021

Konstrukcje mają zostać uproszczone a do sportu powróci efekt przypowierzchniowy.
17.07.1913:00
Nataniel Piórkowski
4338wyświetlenia


Ujawniono szczegółowe plany dotyczące specyfikacji bolidów na sezon 2021.

Podczas gdy zespoły osiągnęły ogólne porozumienie w sprawie przepisów sportowych, w ostatnich tygodniach trwały rozmowy na temat zdefiniowania finalnej propozycji nowego regulaminu technicznego.

Auto Motor und Sport ujawnił szczegóły tych planów. Ich celem jest ułatwienie kierowcom walki koło w koło oraz wprowadzenie bardziej konkurencyjnego środowiska poprzez zatwierdzenie i egzekwowanie limitów budżetowych.

Konstrukcje obecnej generacji tracą około 45% docisku, jadąc dwie długości bolidu za rywalem. Ostatnie symulacje pakietu na sezon 2021 sugerują, że strata ta zostanie zminimalizowana do poziomu 5-10%.

Dyrektor techniczny FIA - Nikolas Tombazis powiedział: Problem polega na tym, że inżynierowie mają zbyt wielką wolność w obszarach, które obecnie generują problemy.

Bolid na sezon 2021 mają więc być wyposażone w znacznie prostsze przednie skrzydła, małe skrzydełka nad przednimi kołami, zabudowane felgi, dwupoziomowe tylne skrzydło oraz podłogę z tunelami, które będą dopowiadały za generowanie efektu przypowierzchniowego. Aby zapewnić maksymalnie efektywny przepływ powietrza w dolnych partiach konstrukcji F1 zakaże stosowania skomplikowanych deflektorów.

Komentując zapowiedzi wprowadzenia limitów budżetowych, dyrektor do spraw sportowych F1 - Ross Brawn, powiedział: W idealnym scenariuszu wprowadzilibyśmy ograniczenia o rok wcześniej, ale to się nie udało. Nie możemy spodziewać się, że w sezonie 2021 ujrzymy zupełnie inny układ sił. Uważam jednak, że po kilku latach wszystko zacznie się równoważyć i dojdziemy do punktu, w którym lepszy kierowca lub strategia będą w stanie zrównoważyć niedostatecznie konkurencyjne osiągi bolidu.

Brytyjczyk odpiera także krytyczne uwagi sugerujące, że od 2021 roku bolidy poszczególnych zespołów będą do siebie bardzo podobne. Przyjrzałem się wszystkim obecnym konstrukcjom z usuniętymi malowaniami i rozpoznałem tylko trzy z nich. Pewnie nikt nie jest w stanie teraz tego dokonać.

Ostateczna wersja przepisów na sezon 2021 ma zostać zatwierdzona do października tego roku.