Zatwierdzono przepisy F1 na sezon 2021

Zmianie ulegną regulacje sportowe i techniczne. Zaczną obowiązywać nowe zasady finansowe.
31.10.1917:45
Nataniel Piórkowski
3053wyświetlenia
Światowa Rada Sportu Motorowego FIA jednomyślnie zatwierdziła nowe przepisy Formuły 1, które wejdą w życie od sezonu 2021.

W skład pakietu zmian weszły modyfikacje regulaminu sportowego i technicznego oraz zupełnie nowe przepisy finansowe.

Liberty Media traktuje sezon 2021 jako pierwszą okazję do wprowadzenia poważnych zmian w sporcie. W tle toczą się również rozmowy na temat przedłużenia porozumień komercyjnych z zespołami biorącymi udział w mistrzostwach świata.

To przełomowy moment, który pozwoli zapewnić naszym fanom więcej ścigania koło w koło - przekonuje dyrektor generalny F1, Chase Carey, podkreślając, iż w przeszłości w serii Grand Prix wprowadzane były przypadkowe i odruchowe zmiany.

Kluczowym elementem pakietu Liberty Media są całkowicie nowe regulacje finansowe. Nakładają one na każdy zespół limit budżetowy w wysokości 175 milionów dolarów. Wyjątkiem objęte będą wynagrodzenia kierowców, trzech najważniejszych członków zespołu, wydatki na marketing, obsługę gości i inne podobne cele.

Formuła 1 dostrzega potrzebę cięcia kosztów. Ma ona iść w parze z wynegocjowaniem nowych umów komercyjnych z zespołami. Przy tej okazji całkowicie zrestrukturyzowany zostanie model podziału i wypłat nagród finansowych. Umowy te będą oddzielnymi dokumentami.

Nowe zasady będą także nakładać nowe restrykcyjne ograniczenia w zakresie projektowania bolidów. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której bolidy będą mogły bez przeszkód toczyć między sobą zaciętą rywalizację na torze, nie martwiąc się efektem tak zwanego brudnego powietrza.

Zmiany te są rezultatem zakrojonych na szeroką skalę badań F1 i FIA nad zmianami turbulencji generowanych przez bolidy. Doprowadziło to do decyzji o uproszczeniu konstrukcji skrzydeł oraz zastosowania tuneli, które będą generowały docisk poprzez efekt przypowierzchniowy.