Vettel wykluczony z wyników Grand Prix Węgier

Niemiec stracił P2 ze względu na brak możliwości pobrania regulaminowej próbki paliwa.
01.08.2122:04
Nataniel Piórkowski
4743wyświetlenia


Sebastian Vettel został wykluczony z wyników wyścigu o Grand Prix Węgier w związku z brakiem możliwości pobrania wymaganej regulaminem próbki paliwa.

Po spędzeniu całego wyścigu tuż za liderem - Estebanem Oconem, Vettel dowiózł do mety drugie miejsce. Po przejechaniu pod flagą w szachownicę Niemiec zatrzymał swój bolid przed ukończeniem okrążenia zjazdowego, docierając jedynie do dwunastego zakrętu.

W trakcie kontroli technicznej delegaci FIA nie byli w stanie pobrać wymaganej przepisami próbki paliwa - podczas gdy przepisy mówią o jednym litrze, z baku udało się wydostać jedynie 300 mililitrów.

Gdy stało się jasne, że Vettel wpadł w tarapaty, mechanicy Astona Martina próbowali pod nadzorem oficjeli FIA wydobyć brakujące 0,7l paliwa z bolidu, aby spełnić wymogi artykuły 6.6.2 regulaminu technicznego F1. Działania te nie przyniosły rezultatu - stąd podjęta przez sędziów decyzja o dyskwalifikacji czterokrotnego mistrza świata.

Aston Martin wydał komunikat w którym napisano: Utrata 18 punktów jest rozczarowująca dla zespołu, ale nie odbiera Sebastianowi bezbłędnej jazdy. Dzisiaj zaprezentowaliśmy, że nasz bolid ma mocne tempo wyścigowe. Naprzód i w górę.

W 2012 roku Vettel doświadczył podobnej sytuacji podczas GP Abu Zabi. Wtedy kierowca z Heppenheim został wykluczony z wyników sobotnich kwalifikacji.

W efekcie dyskwalifikacji Vettela na drugie miejsce w końcowych wynikach wyścigu o GP Węgier awansował walczący o tegoroczny tytuł Lewis Hamilton. Trzecie miejsce zajął Carlos Sainz. Na dziesiąte, ostatnie punktowane miejsce, przesunął się Kimi Raikkonen.