Piastri pieczętuje mistrzowski sezon wygraną w Abu Zabi

Australijczyk wygrał ostatni wyścig sezonu przed Zhou i Drugovichem.
12.12.2112:07
Jakub Ziółkowski
2789wyświetlenia
Embed from Getty Images

Oscar Piastri wygrał ostatni wyścig Formuły 2 w sezonie 2021. Australijczyk przypieczętował mistrzowski sezon wygraną przed Guanyu Zhou i Felipe Drugovichem.

Startujący z pole position Piastri ciekawie rozpoczął swój dzień. Przed rozpoczęciem wyścigu Guilherme Samaia wyjechał z garażu na znak swoich mechaników, którzy nie zauważyli jadącego aleją serwisową Piastriego. Świeżo koronowany mistrz serii musiał wymienić przednie skrzydło na polach startowych.

Piastri obronił prowadzenie przed Doohanem, jadącym na pośrednich oponach. Ten natychmiast znalazł się pod presją ze strony Zhou. Chińczyk zaatakował na dojeździe do szóstego zakrętu, jednak Australijczyk obronił drugie miejsce. Za nimi doszło do kontaktu między Vipsem i Lundgaardem, który obrócił swój bolid.

Chińczyk nie poddał się i zaatakował Doohana w dziewiątym zakręcie. Za nimi Szwarcman walczył z Lawsonem. Doohan i Lawson szeroko wyjechali w dziesiątym zakręcie, obaj kierowcy nie spodziewali się jednak kompletnego braku przyczepności poza torem. Powracając na tor, ich bolidy obróciły się. Doohan uderzył w ścianę, Lawson zdołał powrócić do wyścigu i to na siódmym miejscu. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Bernd Maylander powrócił do alei serwisowej pod koniec czwartego okrążenia. Piastri prowadził przed Zhou, Szwarcmanem, Boschungiem i Pourchairem, który jechał na pośrednich oponach. Francuz musiał uważnie spoglądać w lusterka, gdyż tuż za nim jechał Ticktum. Tymczasem sędziowie ukarali Vipsa pięciosekundową karą za kontakt z Lundgaardem. Duńczyk zjechał do alei serwisowej na siódmym okrążeniu. W tym samym czasie swoich mechaników odwiedził Lawson.

Na dziewiątym kółku mieszanki zmienili Szwarcman i Ticktum. Dobrego tempa nabrał Pourchaire, który wciąż mógł skorzystać z przyczepności swoich pośrednich opon. Na dziesiątym kółku na „żółte” ogumienie Pirelli przerzucili się: Piastri, Zhou i Boschung, który stracił dwa miejsca na rzecz Lawsona i Ticktuma. Pourchaire objął prowadzenie przed Drugovichem i Armstrongiem.

Drugovich zdecydowanie przyspieszył i zaczął naciskać na prowadzącego wyścig Pourchaire'a. Tymczasem Juri Vips pozazdrościł Mickowi Schumacherowi, który we wczorajszych kwalifikacjach Formuły 1 uderzył w pachołek w ostatnim zakręcie. Na szczęście tym razem obyło się bez wstrzymania sesji.

Na piętnaście okrążeń przed końcem tempo Pourchaire'a było nadal bardzo dobre, a Piastri i Zhou musieli uporać się z Deleddą. Sytuacja wyglądała bardzo dobrze dla Francuza — podium na zakończenie sezonu wydawało się coraz bardziej realne. Szwarcman również w końcu poradził sobie z Deleddą. Zespołowy partner Włocha, Jake Hughes był zmuszony wycofać się z wyścigu przez problemy techniczne.

Dan Ticktum wyprzedził Liama Lawsona w walce o trzynastą pozycję — między kierowcami doszło do drobnego kontaktu. Na dziesięć kółek przed końcem wyścigu liderzy powoli zaczęli zjeżdżać do boksów. Pierwszy był Clement Novalak, który wyjechał na piętnastej pozycji. Pourchaire w dalszym ciągu był w stanie utrzymać przewagę nad dziewiątym Zhou, który przed pit stopami był na drugiej pozycji. Na następnym kółku do boksów zjechał Armstrong i Vips — Estończyk musiał przy okazji odbyć pięciosekundową karę z początku wyścigu.

Na 25. kółku opony zmienił Viscaal, a okrążenie później Caldwell. Przewagę nowych opon pokazał Armstrong, który błyskawicznie wyprzedził Boschunga, a potem Lawsona. Pod koniec 27. okrążenia Pourchaire w końcu zjechał na zmianę opon. Co ciekawe, Drugovich i Daruvala pozostali na torze. Pit stop Francuza nie był jednak idealny i Pourchaire wyjechał na tor za Szwarcmanem.

Na następnym kółku Drugovich i Daruvala wreszcie zmienili swoje opony. Piastri powrócił na prowadzenie, Zhou był drugi. Jego zespołowy kolega Drugovich powrócił na tor na czwartej pozycji, za Szwarcmanem jednak przed Pourchairem. Francuz wykorzystał jednak rozgrzane opony i szybko wyprzedził Brazylijczyka.

Trzeci Szwarcman musiał patrzeć w lusterka. Pourchaire i Drugovich szybko zbliżali się do tylnego skrzydła kierowcy Premy. Rosjanin zgłosił przez radio problemy z tylnymi oponami. Chwilę później Drugovich wyprzedził Pourchaire'a. Francuz rozpoczął kontrę, jednak wyścig został wirtualnie zneutralizowany — Liam Lawson zatrzymał się w trzecim sektorze.

Wyścig został wznowiony na ostatnie dwa okrążenia. Szwarcman nie miał szans utrzymać za sobą Drugovicha, który wyprzedził Rosjanina na pierwszej długiej prostej. Na kolejnej prostej kierowca Premy stracił pozycję na rzecz Pourchaire'a. Obaj kierowcy rzucili się w pogoń za drugim Zhou, jednak zabrakło im czasu. Piastri przypieczętował mistrzowski sezon zwycięstwem w ostatnim wyścigu. Za nim znaleźli się: Zhou, Drugovich, Pourchaire, Szwarcman, Ticktum, Armstrong i Vips.

Mimo trudnego wyścigu, Robert Szwarcman utrzymał drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i został wicemistrzem Formuły 2 w sezonie 2021. Trzecie miejsce w generalce miał odchodzący do Formuły 1 Guanyu Zhou.