Mercedes poinformował FIA o zamiarze złożenia apelacji

Zespół nie zamierza rezygnować z walki o uznanie protestu w sprawie organizacji restartu.
12.12.2120:30
Nataniel Piórkowski
6470wyświetlenia


Mercedes poinformował FIA o zamiarze złożenia apelacji od werdyktu sędziów dotyczącego odrzucenia protestu w sprawie organizacji restartu wyścigu o GP Abu Zabi.

Rzecznik teamu z Brackley potwierdził: Zgłosiliśmy nasz zamiar odwołania się od decyzji ujętej w dokumencie numer 58 dotyczącej odrzucenia protestu zespołu.

We wspomnianym dokumencie sędziowie uzasadnili oddalenie protestu w sprawie potencjalnego naruszenia zapisów regulaminu sportowego a konkretnie artykułu 48.12 mówiącego: Gdy ostatni ze zdublowanych bolidów wyprzedzi lidera wyścigu, samochód bezpieczeństwa powróci do alei serwisowej pod koniec kolejnego okrążenia.

Przed wznowieniem walki na ostatnim okrążeniu w stawce doszło do niemałego zamieszania. Początkowo dyrektor wyścigu - Michael Masi wydał komunikat o tym, iż zdublowani kierowcy nie będą musieli wyprzedzić samochodu bezpieczeństwa.

Niedługo później Australijczyk zmienił zdanie, jednak stracone okrążenie odzyskała wyłącznie piątka zawodników znajdujących się pomiędzy pretendentami do mistrzowskiego tytułu - Lewisem Hamiltonem i Maxem Verstappenem.

Holender, który po taktycznym pit stopie miał w swym bolidzie świeże miękkie opony, zyskał dzięki temu możliwość przeprowadzenia udanego ataku na Hamiltona w piątym zakręcie. Stawką walki była korona mistrza świata.

Sędziowie postanowili oddalić skargę Mercedesa argumentując, że chociaż zapisy artykułu 48.12 nie zostały w pełni zastosowane, to nadrzędny wobec nich jest artykuł 48.13, dotyczący zjazdu samochodu bezpieczeństwa do alei serwisowej na okrążeniu, na którym opublikowany został komunikat «SAFETY CAR IN THIS LAP».

Sędziowie przypomnieli także, że na mocy artykułu 15.3 dyrektor wyścigu dysponuje możliwością kontrolowania wykorzystania na torze samochodu bezpieczeństwa.

Poinformowanie FIA o zamiarze apelacji nie jest równoznaczne z jej formalnym złożeniem. Mercedes ma teraz 96 godzin na przeanalizowanie sprawy oraz wniesienie wniosku poprzez stosowną federację samochodową.