Oba protesty Mercedesa oddalone, Verstappen mistrzem świata

Sędziowie wydali werdykt w sprawie organizacji restartu przed ostatnim okrążeniem.
12.12.2120:04
Nataniel Piórkowski
3147wyświetlenia


Sędziowie podjęli decyzję o oddaleniu drugiego protestu wniesionego przez Mercedesa po wyścigu o Grand Prix Abu Zabi.

Sprawa dotyczyła organizacji restartu po bardzo później neutralizacji, do której doszło po kraksie Nicholasa Latifiego w trzecim sektorze.

Wbrew wcześniejszemu komunikatowi dyrekcja wyścigu wydała polecenie wyprzedzenia samochodu bezpieczeństwa tylko pięciu zdublowanym kierowcom, którzy znajdowali się pomiędzy walczącymi o tytuł Lewisem Hamiltonem i Maxem Verstappenem. Pozostali maruderzy zachowali swe pozycje na torze.

W regulaminie sportowym można jednak przeczytać zasadę uwzględnioną w artykule 48.12: Gdy ostatni ze zdublowanych bolidów wyprzedzi lidera wyścigu, samochód bezpieczeństwa powróci do alei serwisowej pod koniec kolejnego okrążenia.

Zastrzeżenia Mercedesa zostały odrzucone przez zespół sędziów sportowych, który zbadał zebrane materiały i zebrał wyjaśnienia zainteresowanych stron. W efekcie Verstappen zostaje uznany zwycięzcą GP Abu Zabi i przypieczętowuje zdobycie mistrzostwa świata kierowców.

Wiadomo, iż Mercedes domagał się, aby wyniki wyścigu zostały stworzone na podstawie klasyfikacji z przedostatniego okrążenia. W opinii sędziów takie działanie byłoby niestosowne, gdyż w praktyce doprowadziłoby do skrócenia dystansu wyścigu już po jego zakończeniu.

Oficjele organu zarządzającego podkreślili w uzasadnieniu, iż artykuł 15.3 regulaminu sportowego F1, pozwala dyrektorowi wyścigu na kontrolowanie wykorzystania samochodu bezpieczeństwa.

Chociaż artykuł 48.12 nie był w pełni zastosowany, to nadrzędnym wobec niego jest artykuł 48.13. Gdy pojawia się komunikat: «SAFETY CAR IN THIS LAP» obowiązkowe jest ściągnięcie samochodu bezpieczeństwa z toru pod koniec tego okrążenia.

Władze Mercedesa analizują obecnie sytuację pod kątem wniesienia ewentualnej apelacji.