Dziesięciu juniorów pojedzie w pierwszym treningu w Abu Zabi

Większość zespołów czekała ze spełnieniem wymogu regulaminu do ostatniego weekendu
21.11.2308:38
Jakub Ziółkowski
805wyświetlenia
Embed from Getty Images

Podczas pierwszego treningu do Grand Prix Abu Zabi kibice będą mogli zobaczyć aż dziesięciu młodych kierowców w akcji.

Wprowadzony w ciągu ostatnich kilku lat przepis o przeznaczeniu dwóch sesji treningowych dla młodych kierowców sprawił, iż adepci poszczególnych akademii mogą sprawdzić swoje umiejętności w bolidzie F1 podczas weekendu wyścigowego.

W tym roku aż dziewięć zespołów wstrzymało się z przetestowaniem swoich juniorów do ostatniego wyścigu w Abu Zabi. Szczególny przypadek stanowi Red Bull, który wyjątkowo przetestuje dwóch juniorów w piątkowy poranek. Maksa Verstappena i Sergio Pereza zastąpi Jake Dennis oraz Isack Hadjar. Ten drugi miał już okazję sprawdzić się za kierownicą bolidu AlphaTauri. Włoski zespół jako jedyny spełnił w ciągu sezonu wymóg dwóch młodych kierowców, w związku z czym nie będzie musiał wystawiać juniorów w Abu Zabi.

Frederik Vesti zastąpi George'a Russella za kierownicą Mercedesa. Duńczyk, który jeździł już bolidem W14 w Meksyku będzie jednak skoncentrowany na walce o tytuł Formuły 2. Przed ostatnim weekendem sezonu Vesti jest drugi i będzie starał się dogonić lidera klasyfikacji, Theo Pourchaire'a. Francuz po raz drugi w tym sezonie poprowadzi bolid Alfy Romeo w treningu. Podczas pierwszego występu w Meksyku, Pourchaire nie miał zbyt wiele szczęścia — problemy z hamulcami sprawiły, że nie przejechał ani jednego mierzonego okrążenia. Tym razem lider klasyfikacji F2 pojedzie za kierownicą bolidu Zhou Guanyu.

McLaren drugi rok z rzędu skorzysta z usług Pato O'Warda, który rok temu zakończył trening w Abu Zabi na 18. pozycji. Meksykanin wskoczy do bolidu Lando Norrisa. Rywal McLarena w walce o czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, Aston Martin po raz kolejny przetestuje mistrza Formuły 2 z sezonu 2022, Felipe Drugovicha. Brazylijczyk poprowadzi bolid Fernando Alonso. Wicemistrz Formuły 2 z sezonu 2021, Robert Szwarcman zastąpi w piątek Charlesa Leclerca za kierownicą Ferrari.

Jack Doohan po raz czwarty w karierze pojedzie w piątkowym treningu Grand Prix. Australijczyk w tym sezonie zastąpił Pierre'a Gasly'ego w Meksyku. Tym razem junior Alpine zaprezentuje swoje umiejętności za kierownicą bolidu Estebana Ocona. Williams przetestuje za to swojego juniora, Zaka O'Sullivana. Brytyjczyk został w tym roku wicemistrzem Formuły 3, a w przyszłym roku zaliczy awans o szczebel wyżej. O'Sullivan zastąpi Alexa Albona.

W zamykającym tabelę klasyfikacji konstruktorów Haasie po raz kolejny zobaczymy Olivera Bearmana. Utalentowany 18-latek zastąpi Nico Hulkenberga. Bearman wygrał w tym sezonie cztery wyścigi Formuły 2 i może stać się jednym z kandydatów do walki o fotel w Haasie na sezon 2025.