Lando Norris zdobywa pole position w Barcelonie

Kierowca McLarena wyprzedził Verstappena o jedynie dwie setne sekundy.
22.06.2417:09
Maciej Wróbel
2348wyświetlenia
Embed from Getty Images

Lando Norris zdobył na torze Catalunya pod Barceloną swoje drugie w karierze pole position. Kierowca McLarena w finałowej próbie okazał się minimalnie szybszy od Maksa Verstappena. Czołową trójkę uzupełnił Lewis Hamilton.

Q1
Jako pierwsi na torze zameldowali się Zhou, Sargeant, Stroll oraz duet RB. Najszybszym kierowcą ze wspomnianej piątki był Ricciardo, który jako jedyny zszedł poniżej minuty i czternastu sekund. Po kilku minutach do głosu doszły czołowe zespoły - na szczycie tabeli pojawił się Verstappen (1:12,306), który o osiem setnych sekundy wyprzedzał Norrisa. Dalej, już z ponad 0,7 sekundy straty, plasowali się Hamilton, Piastri i Perez.

Verstappena w połowie Q1 zdetronizował Leclerc, który wyprzedził Holendra o 0,049 sekundy. Na czwarte miejsce wskoczył Sainz, tuż za którym znajdował się Russell. Po dłuższym okresie spokoju kierowcy powrócili do walki na ostatnie trzy minuty. Z zagrożonej odpadnięciem strefy wydostali się Bottas, Zhou, Ocon czy Hulkenberg, a na pierwsze miejsce z czasem 1:12,143 awansował Hamilton. Zmagania na etapie Q1 zakończyli natomiast Magnussen, Tsunoda, Ricciardo, Albon i Sargeant.

Q2
Początkowo kierowcy nie kwapili się do wyjazdu na tor. W pierwszych trzech minutach jedynym, który pokonał pomiarowe kółko, był Lance Stroll (1:13,630). Dopiero na półmetku Q2 szybkie okrążenia pokonali kolejni zawodnicy - najpierw na czele znalazł się Sergio Perez, którego niespodziewanie o 0,088 sekundy wyprzedził Pierre Gasly. Kierowcę Alpine później wyprzedzili jeszcze kierowcy Ferrari i McLarena. Wszystkich pogodził jednak Max Verstappen, który uzyskał zdecydowanie najlepszy czas weekendu - 1:11,653.

Ostatnie minuty drugiej części czasówki nie przyniosły szokujących rozstrzygnięć. Verstappen pozostał na czele do końca Q2, natomiast na drugie i trzecie miejsce awansowali Hamilton i Russell. Dalej uplasowali się Norris, Sainz, Piastri, Leclerc i Perez. Na uwagę zasługuje jednak awans do Q3 obu kierowców Alpine - Gasly'ego i Ocona - którzy zajęli 9. i 10. pozycję. Udało im się wyeliminować tym samym obu kierowców Astona Martina, a także Bottasa, Hulkenberga i Zhou.

Q3
Tym razem nikt nie zwlekał z wyjazdem z pit lane i cała dziesiątka dość szybko podjęła rękawicę. Jako pierwszy szybkie kółko zaliczył Perez, lecz absolutnie nie mogło ono równać się z rezultatem Verstappena - 1:11,673. Tuż za Holendrem po pierwszej turze przejazdów, z rekordem drugiego sektora, plasował się Norris, który przegrywał o 0,123 sekundy. Kolejne pozycje zajmowali Hamilton, Russell, Sainz, Leclerc, Gasly, Ocon i Perez. Czas Piastriego został skasowany ze względu na przekroczone limity toru.

Piastri ostatecznie i w drugiej turze nie uzyskał czasu pomiarowego kółka - Australijczyk wyjechał poza tor w 13. zakręcie, po czym wrócił do alei serwisowej. Max Verstappen urwał tymczasem kolejne dziesiąte części sekundy i umocnił się na czele, ale - jak się okazało - tylko na chwilę. Kierowcę Red Bulla zdetronizował bowiem Lando Norris, który wyprzedził Verstappena o zaledwie 0,02 sekundy. Brytyjczykowi nie zagrozili już ani kierowcy Ferrari, ani Mercedesa i tym samym jego drugie w karierze pole position stało się faktem.

Za Norrisem i Verstappenem uplasowali się kolejno: Hamilton, Russell, Leclerc, Sainz, Gasly, Perez, Ocon i Piastri.

Pogoda na koniec sesji:
Temperatura toru: 35,9°C
Temperatura powietrza: 24°C
Prędkość wiatru: 5,4 km/h
Wilgotność powietrza: 71%
Sucho