Mniejsze zespoły chcą wprowadzenia 'bazowych bolidów'

Pomysł polega na zaprojektowaniu jednego monokoku, z którego korzystałaby część ekip
26.02.1516:17
Mateusz Szymkiewicz
1603wyświetlenia

Mniejsze zespoły Formuły 1 chcą wprowadzenia 'bazowych bolidów' w ramach cięcia kosztów.

W ubiegłym roku najczęściej poruszanym tematem była redukcja wydatków, do czego głównie nawoływał Lotus, Force India czy Sauber. Mimo to ich starania spełzły na niczym, ponieważ nie zdecydowano się na zmiany w formacie przyznawania pieniędzy z praw telewizyjnych, a czołowe ekipy zablokowały wprowadzenie ograniczonych budżetów.

Z tego też powodu mniejsze zespoły zaczęły szukać oszczędności i jedną z propozycji jest wprowadzenie 'bazowego bolidu'. Pomysł polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu jednego monokoku, na podstawie którego część ekip opierałaby swoje konstrukcje. Cały plan został przedstawiony podczas ostatniego spotkania Komisji F1, aczkolwiek tak jak wcześniejsze propozycje, nie znalazł on poparcia wśród czołowych ekip.

Jak podaje serwis Autosport, część stajni nie chce się na to zgodzić, ponieważ ich zdaniem obecne przepisy pozwalają na wystarczająco duży transfer technologii pomiędzy sobą. Między innymi z takiej furtki skorzystał Haas, który planuje wystawić w 2016 roku bolid głównie zbudowany w oparciu o podzespoły Ferrari.

Pomimo oporu, mniejsze zespoły mają zamiar przekonać FIA oraz Berniego Ecclestone'a do wprowadzenia tego przepisu. Ich zdaniem, wprowadzenie 'bazowego bolidu' mogłoby drastycznie zmniejszyć obecne koszty i zwiększyć ich szanse na przetrwanie.

KOMENTARZE

6
kabans
26.02.2015 05:55
taki sam kopit kupiony od dalary i tani silnik od coswortha, oni sobie robią aerodynamikę
dek
26.02.2015 05:03
[quote="ICEman"] Plebs końca i środka stawki chce zrobić z F1 coś na miare indy, na szczęście głos rozsądku nie pozwala [/quote] Oczywiście, w końcu dużo lepiej ogląda się ciągłą dominację jednego lub dwóch zespołów niż walkę np pięciu do końca sezonu. Tak samo jak lepiej oglądało się stare procesje bez wyprzedzania niż obecne wyścigi. Głos rozsądku.
SirKamil
26.02.2015 04:26
Jak można zlikwidować coś, co nie istnieje?
ICEman
26.02.2015 04:25
Plebs końca i środka stawki chce zrobić z F1 coś na miare indy, na szczęście głos rozsądku nie pozwala
tomekf248
26.02.2015 04:20
Czemu nie powiedzą wprost, że przepisy IndyCar są lepsze, tylko chcą skopiować ich elementy pod innymi nazwami? Tak już bez żartów, zamykanie przepisów zawsze prowadzi do dużo większych problemów i strat niż zaczęcie od specowych aut i stopniowe ich otwieranie
Dawid17
26.02.2015 03:55
Redukcja kosztów? Lepiej zlikwidować całkiem ograniczenia finansowe.