Sauber ukarany grzywną za incydent z alei serwisowej

W trakcie drugiego treningu Ericsson opuścił stanowisko serwisowe z niedokręconym kołem.
27.07.1818:36
Nataniel Piórkowski
1045wyświetlenia
Embed from Getty Images

Sauber został ukarany grzywną za doprowadzenie do niebezpiecznego wyjazdu Marcusa Ericssonaa ze stanowiska serwisowego.

Do incydentu doszło w trakcie drugiego treningu przed Grand Prix Węgier. Po przeanalizowaniu wydarzeń sędziowie uznali, iż mechanikom stajni z Hiniwil nie udało się poprawnie dokręcić jednego z kół bolidu przed wypuszczeniem go z powrotem na tor.

W oświadczeniu FIA czytamy: Sędziowie przejrzeli materiały wideo z pit stopu bolidu numer dziewięć, do jakiego doszło o godzinie 16:07 oraz wysłuchali wyjaśnień ze strony przedstawiciela zespołu.

Sędziowie stwierdzili, że bolid został wypuszczony ze stanowiska serwisowego w niebezpiecznym stanie, co stanowi złamanie artykułu 28.13 ustęp B, gdyż koło nie było przymocowane do piasty we właściwy sposób. Zespół natychmiast zareagował jednak na zdarzenie polecając kierowcy zatrzymanie bolidu. Kierowca bez zbędnych opóźnień zatrzymał swój samochód w bezpieczny sposób.

W zgodności z poprzednimi incydentami o podobnej naturze, sędziowie podjęli decyzję o tym, iż kara cofnięcia na starcie, o której wspominają zapisy wymienionego wyżej artykułu, nie byłaby odpowiednia, ponieważ kierowca od razu podjął wszelkie możliwe działania. Sędziowie ukarali więc zespół grzywną w wysokości 5 tysięcy euro - wyjaśnili oficjele organu zarządzającego.