FIA zrezygnowała ze standaryzacji skrzyń biegów w F1

Zapowiedziano, że oszczędności finansowe zostaną zapewnione w inny sposób.
25.05.1910:11
Nataniel Piórkowski
2038wyświetlenia


FIA zrezygnowała z ustandaryzowania skrzyń biegów w F1 od sezonu 2021.

W lutym organ zarządzający ogłosił przetarg, który miał wyłonić jednego dostawcę przekładni. Umowa z nim miała obejmować cztery lata. Departament techniczny FIA wydał jednak rekomendację, aby zrezygnować z tych planów. Formalnie potwierdziła to w głosowaniu Światowa Rada Sportów Motorowych.

FIA stwierdziła: Decyzja Rady opiera się na technicznych i finansowych informacjach, uzyskanych ze strony zespołów i dostawców. Pozyskane dane techniczne wyraźnie pokazują, że technologia skrzyń biegów jest w dużej mierze porównywalna i obecnie nie można mówić w jej przypadku o zbyt wielkich różnicach. Uznano również, że ze względu na złożoność komponentów, skrzynie biegów pozostają wrażliwym obszarem pod względem niezawodności.

Pod względem finansowym, szczegółowe dane pozyskane ze strony uczestników mistrzostw świata operujących w oparciu o różne modele biznesowe, wykazały, że podobne oszczędności finansowe mogą zostać zapewnione w inny sposób, jak wyłanianie jednego dostawcy skrzyń biegów. Odpowiednie działania są omawiane z zespołami Formuły 1 i znajdą się w pakiecie regulacji, który zostanie zaprezentowany pod koniec czerwca - dodano w komunikacie Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

FIA analizuje także, czy od sezonu 2021 mają zostać wprowadzone standardowe obręcze kół oraz systemy hamulcowe.