F1 uczci pamięć Nikiego Laudy podczas GP Monako

Przed wyścigiem ogłoszona zostanie minuta ciszy. Mercedes użyje czerwonego halo.
24.05.1917:58
Nataniel Piórkowski
1247wyświetlenia


Formuła 1 uczci pamięć Nikiego Laudy podczas wyścigu o Grand Prix Monako.

Trzykrotny mistrz świata i dyrektor niewykonawczy Mercedesa, zmarł w poniedziałek po długiej i ciężkiej chorobie. Ceremonia pogrzebowa Austriaka odbędzie się w środę w Wiedniu.

W niedzielę przed wyścigiem F1 w Monte Carlo kierowcy i najważniejsze dla sportu osoby zbiorą się na polach startowych, gdzie ogłoszona zostanie minuta ciszy ku pamięci Laudy. W gronie tym znajdą się także osoby bliskie byłemu kierowcy serii Grand Prix. Każda z nich pojawi się z charakterystyczną czerwoną czapką z daszkiem, z której Lauda od lat korzystał przy okazji wszystkich publicznych wystąpień.

Na obu bolidach Mercedesa system halo zostanie pomalowany na czerwony kolor. Dodatkowo już od czwartku na konstrukcjach wszystkich zespołów znajdują się okolicznościowe naklejki, przypominające o dziedzictwie Laudy w F1.

Ponadto władze F1, FIA, Automobile Club de Monaco i zespołów zwracają się fanów zebranych na trybunach z prośbą, aby w niedzielę przynieśli ze sobą na tor czerwone czapeczki oraz specjalne banery lub flagi.

Organizatorzy proszą też kibiców o to, aby na okrążeniu zjazdowym zaczęli bić brawo, a tych którzy zarządzają jachtami cumującymi w przystani o włączenie syren. Ma być to gest szacunku dla Laudy, który odniósł na torze w Monte Carlo dwa zwycięstwa: w 1975 i 1976 roku.