Newey obawia się dalszej dominacji Mercedesa w sezonie 2021

Dyrektor techniczny Red Bulla naciska, by nowe przepisy były zatwierdzone dopiero w grudniu.
25.05.1911:28
Mateusz Szymkiewicz
832wyświetlenia
Embed from Getty Images

Adrian Newey przyznał, że ma wielkie obawy, iż Mercedes utrzyma swą dominację w sezonie 2021.

Federacja w porozumieniu z Liberty Media szykuje rewolucję techniczną od 2021 roku. Bolidy mają dysponować m.in. efektem przyziemienia, lecz ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany. Docelowo regulamin miał być zatwierdzony w czerwcu, lecz duża część zespołów naciska, by doszło do tego w grudniu.

Mniejsze stajnie są przekonane, że wczesne zatwierdzenie zmian będzie z korzyścią dla czołowych ekip. Zdaniem Adriana Neweya, dyrektora technicznego Red Bulla, wybranie czerwcowego terminu może okazać się dużym błędem.

Ich dział aero [Mercedesa] jest dwukrotnie większy od naszego, więc nawet jeżeli połowa ich ludzi skupi się na obecnym bolidzie oraz na tym na 2020 rok, reszta może spokojnie pracować nad modelem na sezon 2021 - powiedział Newey. Im mniej czasu będą mieli, tym bardziej sprawiedliwie będzie dla wszystkich zespołów.

Brytyjczyk odnosząc się do sezonu 2019, przyznał, że tajemnica sukcesu Mercedesa leży w oponach. Okno pracy idealnie pasuje do Mercedesa. Będzie ciężko o jakąś zmianę. Ich cały koncept bolidu skupia się wokół tego, by opony nie były zbyt gorące. Trudno jest wyjść poza ten schemat. Nowe przednie skrzydła są w lepszej harmonii z bolidem Mercedesa.

Z kolei doradca Red Bulla - Helmut Marko, jest przekonany, że Mercedes może wygrać wszystkie wyścigi tegorocznego sezonu. W tej chwili należy uznać za pewne, że ich dominacja potrwa do finału sezonu w Abu Zabi - powiedział 76-latek.