Key: Inżynier powinien tworzyć, a nie kopiować koncepcje rywali

"Ostatnią rzeczą, którą chcesz robić, jest kopiowanie tego, co ma u siebie sąsiad".
08.03.2017:50
Nataniel Piórkowski
1770wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor techniczny McLarena - James Key uważa, że inżynierowie pracujący w F1 powinni sami opracowywać innowacyjne rozwiązania a nie uciekać się do kopiowania koncepcji rywali.

Podczas testów w Barcelonie furorę robiły osiągi tegorocznego bolidu Racing Point, zgodnie okrzykniętego różową kopią ubiegłorocznego Mercedesa W10, dzięki któremu team z Brackley zgarnął podwójną mistrzowską koronę.

Ostatnią rzeczą, którą chcesz robić, jest kopiowanie tego, co ma u siebie sąsiad - komentował Key. Chcesz przecież rozwinąć bolid lepiej od niego, oczekujesz od siebie lepszych pomysłów. Patrząc na fotografie widzimy co prawda takie podejście. Wiele się o tym mówi, ale tu w McLarenie koncentrujemy się tylko na sobie.

Oczywiście mamy oko na rywali. Widzimy, że Racing Point dokonało wielkiego skoku pod względem konkurencyjności. Nie mamy co do tego żadnych złudzeń. Bylibyśmy po prostu głupi, gdybyśmy próbowali bagatelizować ich formę.

Wypowiadam się teraz jednak z perspektywy inżyniera. Jako inżynier chcesz wyjść z pomysłem, dzięki któremu uda się pokonać wszystkich rywali. Właśnie takie nastawienie działa na nas najbardziej motywująco - zaznaczył.

Brytyjczyk dodał, że powielanie całej koncepcji projektowej umniejsza rolę inżynierów w rozwoju konstrukcji.

Inżynierzy także mają konkurencyjną naturę. Gdy pracujesz w Formule 1 i zawsze mierzysz się z rywalami - czy to z konkurencyjną firmą, czy po prostu innym zespołem.

To co czyni F1 wyjątkową, jest rywalizacja zespół kontra zespół i kierowca kontra kierowca. Jako inżynier chcesz być najlepszym z najlepszych - niezależnie od dyscypliny. To nas motywuje, przynajmniej ja tak to odczuwam. Nie wiem, jak zapatrują się na tę kwestię inni, ale ja osobiście chcę czuć się bezpośrednio odpowiedzialny za osiągi bolidu.