Team McLarena rozważa sprzedaż pakietu mniejszościowego udziałów

Zespół bierze pod uwagę różne formy pozyskania dodatkowych środków finansowych.
18.06.2017:55
Nataniel Piórkowski
1110wyświetlenia


McLaren Group rozważa sprzedaż mniejszościowego pakietu udziałów w zespole F1, próbując zebrać środki mające pomóc wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Informacje w tej sprawie przekazuje telewizja Sky News. Idea miała zostać przedstawiona podczas rozmów z doradcami i wierzycielami firmy, które toczyły się w ciągu ostatnich dni.

Źródła Sky informują, że pomysł znajduje się w fazie koncepcyjnej. Obok niego w grę wchodzą także inne opcje pozyskania finansowania, włączając w to zebranie kapitału od obecnych posiadaczy obligacji emitowanych przez koncern.

Na sprzedaż może zostać wystawiony pakiet 20 do 30 procent udziałów w zespole F1. Dzięki temu możliwe byłoby pozyskanie dziesiątek milionów funtów.

Osoby, na które powołuje się Sky sugerują, że sprzedaż części udziałów pozwoliłby zapewnić środki finansowe, dzięki którym możliwa byłaby realizacja ambitnej wizji powrotu McLarena do walki o zwycięstwa i mistrzowskie tytuły.

Plan ten ma rację bytu ze względu na wprowadzenie limitów budżetowych. W nadchodzącym sezonie ograniczenie będzie wynosiło 145 milionów dolarów, a w perspektywie dwóch lat spadnie do poziomu 135 milionów dolarów.

Jedno ze źródeł stwierdziło, że sprzedaż mniejszościowego pakietu udziałów dałaby McLarenowi komfort stabilnego operowania w ramach limitu budżetowego.

W ubiegłym miesiącu McLaren ogłosił plan restrukturyzacyjny, który zakłada zwolnienie około 1200 osób z różnych dywizji firmy.

Większościowym właścicielem McLarena jest fundusz inwestycyjny Mumtalakat z Bahrajnu. W marcu zasilił on kasę Grupy kwotą 300 milionów funtów. Uważa się jednak, że obecni udziałowcy nie wyrażają gotowości do przekazywania kolejnych wpłat - stąd potrzeba określenia alternatywnych źródeł finansowania.