Ujawniono nowy format weekendów wyścigowych F2 i F3

Tymczasem Boschung i Piastri zostali pierwszymi potwierdzonymi kierowcami F2 na rok 2021.
02.12.2017:54
Maciej Wróbel
2117wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA ujawniła nowy format wyścigowy dla Formuły 2 i Formuły 3, który będzie obowiązywał od sezonu 2021 i który składać się będzie z dwóch sprintów i wyścigu głównego.

Od momentu powstania serii w sezonie 2005, jeszcze pod nazwą GP2, stale obowiązywał format weekendu, w którego skład wchodziły dwa wyścigi - sobotni główny oraz niedzielny sprint. Oprócz tego, jak ujawniono wcześniej, kierowcy Formuły 2 i Formuły 3 od teraz będą rywalizowali na oddzielnych torach.

Weekend wyścigowy w F2 i F3 będzie liczył teraz trzy wyścigi. Dwa sprinty będą odbywały się w sobotę, podczas gdy wyścig główny zostanie przesunięty na niedzielę. Treningi i kwalifikacje pozostaną bez zmian - te pierwsze nadal będą liczyć 45 minut, natomiast czasówka trwać będzie 30 minut i będzie decydować o kolejności startowej do niedzielnego wyścigu głównego.

Sprinty w Formule 2 będą odbywać się na dystansie 120 kilometrów i trwać maksymalnie 45 minut. Dystans wyścigu głównego ustalony został natomiast na 170 kilometrów, a czas jego trwania na godzinę.

Kolejną zmianą jest ustalanie kolejności startowej do sprintów. Ustawienie na starcie do pierwszego sprintu będzie bazować na wynikach piątkowych kwalifikacji, jednak z odwróconą kolejnością czołowej dziesiątki. Do drugiego sprintu kierowcy ustawią się natomiast według wyników pierwszego wyścigu - także z czołową dziesiątką w odwróconej kolejności.

Analogicznie sytuacja wyglądać będzie w Formule 3, jednak ze względu na większą liczbę zawodników, odwracana będzie kolejność nie dziesiątki, a pierwszej dwunastki w danej sesji. Dodatkowo w F3 wszystkie trzy wyścigi będą ograniczone czasowo do 40 minut.

System punktacji zarówno w przypadku sprintów, jak i wyścigów głównych pozostanie bez zmian. Nadal przyznawane będą również punkty za pole position do głównego wyścigu oraz za najszybsze okrążenie w każdym wyścigu. Maksymalna ilość punktów do zdobycia w jednej rundzie zwiększa się zatem z 48 do 65.

Z uwagi na trzeci wyścig, kierowcy Formuły 2 otrzymają o jeden komplet twardszych opon więcej na każdy weekend. W Formule 3, w której kierowcy korzystają z jednego rodzaju mieszanki na suchą nawierzchnię, także przysługiwać będzie im dodatkowy komplet świeżego ogumienia.

Boschung wraca do Camposa, Piastri dołącza do Premy


Zespół Campos Racing potwierdził, że w przyszłym roku jednym z jego kierowców będzie Ralph Boschung. 23-latek ścigał się już dla ekipy Adriana Camposa w swoim debiucie w serii w roku 2017. W kolejnych latach reprezentował natomiast zespoły MP Motorsport oraz Trident. Dla Szwajcara będzie to powrót na zaplecze Formuły 1 po roku przerwy.

To przyjemność mieć go z powrotem w naszym zespole - przyznał Adrian Campos. Campos Racing wierzy w jego talent i możliwości. Zrobimy co w naszej mocy, by sprostać oczekiwaniom.

Wcześniej swoje plany na sezon 2021 ogłosił z kolei tegoroczny mistrz Formuły 3, Oscar Piastri. Australijczyk dołączy do zespołu Premy w F2, gdzie zajmie miejsce przechodzącego do Formuły 1 Micka Schumachera.