Simone Resta dołącza do zespołu Haas

Ferrari ogłosiło kolejne zmiany personalne w swoim pionie technicznym.
04.12.2018:46
Maciej Wróbel
1008wyświetlenia
Embed from Getty Images

Simone Resta, dotychczasowy główny projektant nadwozia w ekipie Ferrari, przejdzie do zespołu Haas.

Resta pracuje dla Ferrari już od 2001 roku, z krótką przerwą w latach 2018-2019, kiedy to pełnił funkcję dyrektora technicznego Saubera. W latach 2014-2018 był w Ferrari głównym projektantem, natomiast od powrotu z zespołu z Hinwil kierował w Ferrari działem odpowiedzialnym za rozwój podwozia.

Teraz 50-latek dołączy do zespołu Haas, co ma na celu dalsze umacnianie sojuszu technologicznego pomiędzy dwoma zespołami. Nastąpi to niedługo po tym, jak amerykańska stajnia po raz pierwszy w swojej historii zatrudniła juniora Scuderii - Micka Schumachera.

Dotychczasowe stanowisko Resty obejmie Enrico Cardile, który w lipcu został mianowany szefem departamentu rozwoju osiągów, którego powstanie było pokłosiem nieudanego startu sezonu 2020 i następujących po nim poważnych zmian zainicjowanych przez szefa stajni - Mattię Binotto. Wcześniej Cardile kierował działem aerodynamiki.

Oficjalne oświadczenie Ferrari brzmi: Pozostałe obszary określone w zmianach organizacyjnych ogłoszonych 22 lipca pozostają takie same, z Enrico Gualtierim na czele działu jednostek napędowych i dyrektorem sportowym Laurentem Mekiesem odpowiedzialnym za działania na torze.

Mattia Binotto stwierdził, że odejście Simone Resty do Haasa przyniesie korzyści obu zespołom przy wprowadzeniu nowych regulacji na rok 2021, które stworzą nowe wyzwania, z którymi musimy poradzić sobie z pragmatyzmem i otwartym umysłem.

Dlatego właśnie wierzymy, iż nasza długoterminowa relacja z Haasem, trwająca odkąd po raz pierwszy pojawili się w Formule 1, powinna być dla obu stron podstawą do skorzystania z wszelkich możliwych synergii zgodnie z tym, co jest ustalone w regulaminach FIA. Mając to na uwadze, mamy przyjemność ogłosić, iż niezwykle ceniony przez nas Simone Resta wzmocni dział techniczny amerykańskiego zespołu od początku przyszłego roku. To kolejny krok w procesie ciągłej ewolucji pionu technicznego naszego zespołu.

Simone, któremu bardzo dziękujemy za włożoną dotychczas pracę, będzie odgrywał ważną rolę w zespole, który potwierdził swoje długoterminowe zaangażowanie w Formułę 1. Zespół ten wzmocnił i tak już mocną relację ze Scuderią, przyjmując członka Akademii Kierowców Ferrari, Micka Schumachera. W tym samym czasie w Scuderii, to Enrico Cardile będzie miał za zadanie koordynację zasobów technicznych i ludzkich bezpośrednio związanych z rozwojem osiągów i projektem samochodu - dodał Binotto.

Na dwa wyścigi przed końcem rozczarowującego sezonu 2020, Ferrari zajmuje szóstą pozycję w klasyfikacji konstruktorów ze stratą trzynastu punktów do piątego Renault. Haas notuje z kolei najgorszy sezon w dotychczasowej historii swoich startów, plasując się na dziewiątej pozycji z zaledwie trzema punktami na koncie.