Ocon pod wielkim wrażeniem nowego silnika Renault

Także Alonso przyznaje, że nie ma powodów do narzekania na efekty pracy inżynierów z Viry.
27.03.2110:10
Nataniel Piórkowski
862wyświetlenia
Embed from Getty Images

Esteban Ocon przekonuje, że nowa jednostka napędowa Renault jest najlepszą, z jakiej do tej pory korzystał w Formule 1.

W tym sezonie inżynierowie z Viry przygotowali kilka poprawek silnikowych przed wprowadzeniem zupełnie nowej koncepcji w 2022 roku. Ocon, były kierowca rezerwowy i testowy Mercedesa, przekonuje, że jest pod wrażeniem postępów osiągniętych zimą przez Renault.

To zdecydowanie krok naprzód. Zespół pracował nad różnymi obszarami i już podczas przedsezonowych testów wiedzieliśmy, że jest lepiej. Przepisy są inne, ale to niewiele zmieniło. Wszyscy nadal mają nowe pomysły, nadal myślą o tym, co można jeszcze poprawić.

Myślę, że to najlepsza jednostka napędowa z której do tej pory korzystałem, w całej mojej karierze. Ciężko ją nawet porównywać z pozostałymi - dodał Francuz, który w poprzedniej dekadzie prowadził bolidy Manora, Force India i Racing Point napędzane silnikami Mercedesa.

Drugi z zawodników Alpine - Fernando Alonso, podkreśla, że nie może narzekać na pracę silnika Renault. Porównywanie jednostek napędowych nigdy nie jest proste. Nie liczy się wyłącznie moc. Przepisy nieco się zmieniły - mowa tu o konieczności korzystania z tego samego trybu pracy w kwalifikacjach i wyścigu, co zostało wyegzekwowane od zespołu już w poprzednim sezonie.

Zawsze porównujemy różne rzeczy. Mogę jednak powiedzieć, że w Alpine jesteśmy zadowoleni z silnika, który mamy do dyspozycji w tym roku. To ewolucja ubiegłorocznego zespołu napędowego. Podczas testów okazało się, że jest mocna i bardzo dobra. Nie mieliśmy żadnych problemów, dzięki czemu pokonaliśmy mnóstwo okrążeń.

Mam wrażenie, że główną różnicą na przestrzeni sześciu ostatnich lat jest znacząca poprawa niezawodności. Teraz ciężko dopatrzeć się problemów z tymi hybrydowymi silnikami. Pod tym względem wszyscy wykonali równie imponującą pracę.