FIA zakazała korzystania ze starej sekcji toru w Barcelonie

Problem dotyczył używania przez kierowców zewnętrznej wersji toru w okolicach szykany.
08.05.2111:15
Nataniel Piórkowski
1009wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA zakazała kierowcom korzystania z fragmentu starej pętli Circuit de Barcelona-Catalunya.

Po gorącej debacie na temat egzekwowania limitów toru w Portugalii, dyrektor wyścigów F1 - Michael Masi postanowił, że w Hiszpanii będą one sprawdzane w zakrętach numer 1, 2, 13,14 i 15.

Sekwencja zakrętów 13-15 została stworzona w 2007 roku i od tego czasu zbiera same negatywne opinie pośród kierowców i kibiców. Pojawiają się nawet głosy, że w nieodległej przyszłości Formuła 1 może zrezygnować z wykorzystywania krytykowanej szykany.

W notatkach dyrektora wyścigowego czytamy: Odnotowanie czasu okrążenia w trakcie którejkolwiek sesji treningowej lub w wyścigu, przy wyjeździe poza tor w zakrętach 13,14 i 15 i użycie alternatywnej wersji toru, będzie wiązał się z anulowaniem tego i kolejnego czasu okrążenia.

W piątek Masi wyjaśniał, że w ubiegłym roku kierowcy wykorzystywali stary zakręt podczas kwalifikacji, aby przepuszczać szybszych kierowców. Robiąc to jednak zyskiwali przewagę przed rozpoczęciem swych pomiarowych kółek.

Kierowcy mogą korzystać z tej zewnętrznej pętli i widzimy, że starają się jej używać szczególnie po to, aby nie przeszkadzać innym w trakcie kwalifikacji. Zauważyliśmy również, że korzystając z tej sekcji, można było uzyskać znacznie lepsze osiągi na starcie szybkiego okrążenia.

Dlatego też znaleźliśmy kompromis i uznaliśmy, że jeśli kierowca skorzysta z zewnętrznej pętli, to właśnie z tego powodu aktualny i kolejny czas okrążenia zostanie anulowany. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że problem ten występował tak naprawdę tylko podczas kwalifikacji.