F3: Iwasa zwycięża na otwarcie weekendu na Węgrzech (akt.)

Pierwotnie wyścig wygrał Colombo, lecz otrzymana kara zepchnęła go na 7. miejsce.
31.07.2111:28
Jakub Ziółkowski
1008wyświetlenia
Embed from Getty Images

Lorenzo Colombo wygrał swój pierwszy w karierze wyścig Formuły 3. Za Włochem do mety w pierwszym wyścigu na torze Hungaroring wyścigu dojechali Iwasa i Caldwell.

Startujący z pole position Jonny Edgar obronił prowadzenie na starcie, jednak na dojeździe do pierwszego zakrętu zablokował oponę i znalazł się pod presją ze strony Colombo. Brytyjczyk zdołał jednak pozostać na pozycji lidera.

Kierowcy przejechali pierwsze okrążenie bez większych przygód. Po kilku kółkach pierwsza trójka w składzie Edgar, Colombo i Iwasa zaczęła stopniowo odjeżdżać od reszty stawki.

Na początku piątego okrążenia Colombo pokazał się w lusterkach lidera. Edgar zachował jednak spokój i obronił prowadzenie. Jadący na trzecim miejscu Iwasa znalazł się nagle pod presją ze strony Caldwella, który był najszybszym kierowcą na torze.

Colombo zaatakował Edgara ponownie na początku ósmego okrążenia. Włoch objął prowadzenie manewrem po zewnętrznej pierwszego zakrętu, jednak dosłownie w tym samym momencie bolid Edgara zwolnił. Dotychczasowy lider zatrzymał się na poboczu z problemem technicznym.

Techniczna natura toru pod Budapesztem dawała się we znaki kierowcom. Wyścig nie obfitował w dużo manewrów wyprzedzania. Jadący na trzecim miejscu Caldwell musiał skupić się na utrzymaniu ostatniego miejsca na podium przed Loganem Sargeantem.

Na czternastym okrążeniu Dennis Hauger wyprzedził Davida Schumachera i wskoczył na siódme miejsce. Lokatą Niemca natychmiast zainteresował się Frederik Vesti. Duńczyk spędził cały wyścig za plecami swojego rywala w walce o mistrzostwo - Haugera.

Na szesnastym okrążeniu wyścig Vestiego zakończył się — po wyjściu z ostatniego zakrętu jego bolid nie mógł wrzucić biegu i Duńczyk był zmuszony do wycofania się z wyścigu. Na sześć okrążeń przed końcem wyścigu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, przez co przewaga Colombo nad drugim Iwasą zniknęła.

Po dwóch kółkach samochód bezpieczeństwa wrócił do alei serwisowej, a zawodników czekały cztery okrążenia sprintu do mety. Na restarcie Dennis Hauger wyprzedził Smoljara i wskoczył na szóste miejsce. Tuż za nimi Jack Doohan awansował na ósmą pozycję kosztem Schumachera. Tymczasem Colombo spokojnie utrzymał prowadzenie przed Iwasą i wygrał swój pierwszy wyścig Formuły 3 w karierze. Podium uzupełnił Olli Caldwell.

Za podium do mety dojechali: Sargeant, Novalak, Hauger, Smoljar, Schumacher, Doohan, Nannini. Enzo Fittipaldi obronił dwunaste miejsce dosłownie o setne sekundy przed Arthurem Leclerkiem, i to właśnie Brazylijczyk wystartuje do drugiego wyścigu z pole position. Na ostatnim okrążeniu doszło do kolizji między Cohenem a Crawfordem, na której skutek kierowca z Izraela musiał wycofać się z wyścigu.

Aktualizacja
Lorenzo Colombo stracił zwycięstwo wywalczone w pierwszym wyścigu na torze Hungaroring w wyniku kary, jaką otrzymał po zakończeniu rywalizacji. Sędziowie orzekli, iż kierowca Camposa podczas neutralizacji jechał w zbyt dużej, przekraczającej 10-krotność długości bolidu, odległości za samochodem bezpieczeństwa. Włochowi do końcowego rezultatu doliczono pięć sekund, które zepchnęły go na siódme miejsce.

Zwycięzcą wyścigu został więc Ayumu Iwasa, dla którego jest to pierwsza wygrana i pierwsze podium w sezonie. Na drugie miejsce awansował Olli Caldwell, a na najniższy stopień podium wskoczył Logan Sargeant. Na karze dla Colombo zyskali również Clement Novalak, Dennis Hauger i Aleksandr Smoljar.

Karę za spowodowanie kolizji z Ido Cohenem w końcówce rywalizacji otrzymał także Jak Crawford. Amerykanin, który pierwszy wyścig ukończył na 26. pozycji, otrzymał karę przesunięcia o pięć pól na starcie do drugiego sprintu. Junior Red Bulla przystąpi zatem do popołudniowej rywalizacji z końca stawki.