Verstappen i Hamilton umniejszają ostrzeżenie Masiego

Obaj kierowcy podkreślają, że są dobrze zaznajomieni z zapisami Kodeksu Sportowego.
09.12.2116:19
Nataniel Piórkowski
1194wyświetlenia
Embed from Getty Images

Max Verstappen i Lewis Hamilton umniejszają znaczenie umieszczenia w notatkach dyrektora wyścigu przypomnienia o możliwości odebrania punktów za niesportowe zachowanie na torze.

Michael Masi zdecydował się w czwartek na nietypowe posunięcie, zawierając w swych notatkach wzmiankę o kilku artykułach Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA. Znajdują się w nich podstawy do odebrania punktów lub zawieszenia kierowcy w przypadku dokonania przez niego czynów nieetycznych sportowo.

Odbieranie przez sędziów punktów jest rzadkim, ale nie niespotykanym działaniem organu zarządzającego Formułą 1. Przed rokiem Racing Point straciło 15 punktów po tym, jak uznano, iż zespół dopuścił się złamania regulaminu sportowego.

Hamilton skomentował: W przeszłości zdarzały się już takie przypadki. Jestem pewien, że sędziowie przyjęli pewne środki ostrożności. Czuję się z tym w porządku. Mam nadzieję, że nie będą one musiały zostać użyte i dostaniemy świetny wyścig. Zasadniczo nie mam zdania na ten temat. Jestem tutaj, aby wykonywać swoją pracę i nikogo nie zdziwi jeśli powiem, że wolę widywać się z sędziami najrzadziej, jak tylko się da.

Verstappen uważa, iż Masi niepotrzebnie przypomniał o zapisach Kodeksu Sportowego. Wiem, co jest tam napisane, więc nikt nie musi o tym przypominać. Równie dobrze mogliby robić to w każdy weekend. To nic nowego.

Holender jest zdania, że to media podsycają emocje kreując wizje kontrowersyjnego zakończenia sezonu. Będąc kierowcą nie myślisz o takich rzeczach. Zaczynasz weekend, w trakcie którego chcesz dać z siebie wszystko i wspólnie z zespołem próbujesz wygrać wyścig.

Naturalnie jednak media zaczynają opowiadać różne rzeczy. Nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Przyleciałem tutaj, aby spróbować zrobić wszystko, co w mojej mocy. Starałem się być maksymalnie przygotowanym do tego wyścigu a moim celem jest zwycięstwo.

Jeśli obaj kierowcy nie zdobędą w Abu Zabi ani jednego punktu, tytuł zdobędzie Verstappen, który ma na koncie więcej zwycięstw. Nie mogę kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół mnie - powiedział Hamilton. Mogę mieć wpływ jedynie na to, co robię, na moje przygotowania i na moje zachowanie.