Verstappen: Protest Mercedesa podsumowuje sezon 2021

Horner stwierdził, że jego zespół czuje rozczarowanie działaniem rywali, ale ufa FIA.
12.12.2117:44
Nataniel Piórkowski
1765wyświetlenia
Embed from Getty Images

Max Verstappen stwierdził, że protesty złożone przez Mercedesa po Grand Prix Abu Zabi dobrze podsumowują sezon 2021.

Verstappen zapewnił sobie zwycięstwo a tym samym mistrzowski tytuł, wyprzedzając Lewisa Hamiltona w piątym zakręcie ostatniego okrążenia wyścigu. Moment ten poprzedziło jednak zamieszanie w związku z organizacją restartu po wizycie na torze samochodu bezpieczeństwa.

Początkowo dyrekcja wyścigu nie widziała potrzeby wydawania polecenia wyprzedzenia samochodu bezpieczeństwa przez zdublowanych kierowców, jednak później zmieniła zdanie w tej sprawie. Okazało się jednak, że okrążenie odzyskali tylko Norris, Alonso, Ocon, Leclerc i Vettel.

Inni zdublowani kierowcy utrzymali swe pozycje na torze, co skłoniło Mercedesa do wniesienia protestu powołując się na artykuł 48.12 regulaminu sportowego F1.

Kolejny protest dotyczy zdarzenia z przedostatniego kółka rywalizacji, gdy tuż przed wznowieniem ścigania Verstappen jechał bok w bok z Hamiltonem w dwunastym zakręcie.

Zapytany przez dziennikarza magazynu Autosport o reakcję na działanie Mercedesa, Verstappen odparł: Nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Myślę także, że to dobrze podsumowuje po części ten sezon.

W krótkim komentarzu szef Red Bulla - Christian Horner powiedział: Jesteśmy rozczarowani złożonymi protestami, ale mamy zaufanie do FIA.

Kierowcy oraz przedstawiciele Mercedesa i Red Bulla pojawili się na spotkaniu z sędziami. Ian Parkes donosi, iż Red Bull zdradził, że stajnia z Brackley stawiła się na przesłuchanie z własnym prawnikiem.