Vasseur: Byłem otwarty na rozmowy kontraktowe z Raikkonenem

Szef Alfy uważa, że Fin odszedł z F1 sfrustrowany brakiem szans na walkę o dobre wyniki.
26.12.2111:59
Mateusz Szymkiewicz
1834wyświetlenia
Embed from Getty Images

Szef Alfy Romeo - Frederic Vasseur, zdradził, że był otwarty na rozmowy kontraktowe z Kimim Raikkonenem przed sezonem 2022.

Fin po trzech latach współpracy ze stajnią z Hinwil zdecydował się na zakończenie startów w Formule 1 po Grand Prix Abu Zabi. Kierowca podjął swoją decyzję jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2021, natomiast oficjalnie poinformował o niej przed wrześniową eliminacją na torze Zandvoort.

Następcą Raikkonena w Alfie Romeo będzie Valtteri Bottas, natomiast na jego partnera wytypowano debiutanta - Guanyu Zhou. Jak ujawnił szef zespołu, 42-latek wykazując inicjatywę do dalszych startów w Formule 1 mógł liczyć na kolejne przedłużenie kontraktu.

Z pewnością mogliśmy na pewnym etapie usiąść do rozmów, by zrozumieć jego motywację. Jeśli chodzi o mnie... Nie warto decydować się na jeden rok za dużo - powiedział Frederic Vasseur dla GPFans. To prawda, że obecnie mamy inne czasy niż wtedy, kiedy kalendarz składał się z szesnastu lub siedemnastu eliminacji. Za rok czekają nas dwadzieścia trzy Grand Prix, z czego dziesięć ostatnich wyścigów rozegramy na dystansie dwunastu tygodni. Mając aż tyle podróży po całym świecie potrzebujesz kogoś maksymalnie zaangażowanego. Poza tym uważam, że to ludzki odruch, iż na pewnym etapie chcesz zacząć nowy rozdział i spędzać więcej czasu z rodziną.

Zdaniem Francuza, Raikkonen w ostatnim czasie wykazywał frustrację spowodowaną brakiem szans na regularną walkę o dobre wyniki. Jako zespół musisz mieć gwarancję, że współpracujesz z kimś gotowym do poświęceń. Latem Kimi był dosyć mądry ze swoim podejściem. Powiedział nam: «Chłopaki, ja tak współpracuję od dwudziestu dwóch lat». Fakt, że nie walczyliśmy o miejsca na podium nie pomagał mu. Należy zrozumieć, że w sumie spędził dziewiętnaście lat w czołówce. Mógł walczyć o zwycięstwa i pole positions. Frustracja była czymś normalnym.