F2: Sargeant zwycięzcą po karach dla Verschoora i Daruvali [Akt. 2]

Sędziowie nie byli w stanie pobrać wymaganej próbki paliwa z bolidu Holendra.
10.07.2215:00
Łukasz Godula
1130wyświetlenia

Richard Verschoor zdominował główny wyścig F2 w Austrii podejmując ryzyko i startując na gładkich oponach. Na mecie zjawił się z przewagą 13 sekund nad resztą stawki. Kierowca ekipy trident startował na ósmym miejscu i był najwyżej sklasyfikowanym kierowcą z tych, którzy wybrali slicki.

Jednak szybko przesychający tor Red Bull Ring sprawił pierwszej siódemce problemy i Holender przeszedł na prowadzenie w zaledwie kilka zakrętów. Później odjechał od rywali i zbudował bardzo dużą przewagę. Na mecie zjawił się przed Roberto Merhim, jednak ten otrzymał karę za ignorowanie limitów torów, co w tabeli zepchnęło go na piąte miejsce.

Jehan Daruvala, który jechał na drugim miejscu, zanim wyprzedził go Merhi, odziedziczył drugą lokatę po starcie z jedenastego pola. Logan Sargeant awansował na trzecie miejsce. Na starcie Juri Vips wyszedł na prowadzenie, gdyż Frederik Vesti nie zaliczył najlepszego odejścia.

Ayumu Iwasa przesunął się na drugie miejsce, zanim to Vesti zameldował się za liderem, podczas gdy Jack Doohan podskoczył o dwie lokaty, na czwartą, a Theo Pourchaire awansował na szóste miejsce. Sargeant przeszedł na czwarte miejsce na dziesiątym kółku, podczas gdy Cem Bolukbasi i Liam Lawson zetknęli się, uszkadzając przednie skrzydło Lawsona.

Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, dwa okrążenia po kontakcie Armstronga i Daruvali. Nowozelandczyk obrócił się na torze i zakończył ściganie w pierwszym zakręcie. Pourchaire wyprzedził Doohana gdy przywrócono ściganie, podczas gdy Vesti również zaliczył dobry start.

Chaos pojawił się na szóstym okrążeniu, gdy samochody jadące na deszczowym ogumieniu zaczęli tracić sporo czasu i spadać na dalsze pozycje. Drugovich po problemie spadł na 19. lokatę, podczas gdy Doohan i Pourchaire okupowali 18. i 16. lokatę. Verschoor wykorzystał okazję i błyskawicznie wyprzedził rywali, obejmując prowadzenie, gdy reszta starała się utrzymać opony przy życiu.

Daruvala poszedł w ślad za nim, jadąc na tej samej strategii. Większość kierowców jadących na deszczowych oponach zjechało po slicki na siódmym okrążeniu, podczas gdy na czele jechali Verschoor, Daruvala, Iwasa i Sargeant.

Sargeant wyprzedził później kierowcę DAMS w pierwszym zakręcie na dziewiątym okrążeniu, podczas gdy Williams wyprzedził Vipsa w środku stawki. Verschoor był pięć sekund z przodu na 11. rundzie, podczas gdy Daruvala zjechał po świeże opony dwa okrążenie później. Razem z nim zjechali Merhi, Hauger i Fittipaldi.

Pod koniec wyścigu sędziowie ukarali kilku kierowców za przekraczanie limitów toru, podczas gdy Doohan był pierwszym z nich. Za podium uplasował się dziś Fittipaldi Merhi, Haugerem i Hughes'em. Caldwell finiszował ósmy, a czołową dziesiątkę uzupełnili Iwasa i Vips.

Aktualizacja
Richard Verschoor stracił zwycięstwo w dzisiejszym wyścigu wskutek dyskwalifikacji. W bolidzie Holendra po wyścigu zostało zbyt mało paliwa (31 g) wobec 800g potrzebnych do pobrania próbki przez sędziów. Zwycięzcą wyścigu został zatem Jehan Daruvala, a podium uzupełnili Logan Sargeant i Enzo Fittipaldi. Kolejne punktowane pozycje w takiej sytuacji zajęli Merhi, Hauger, Hughes, Caldwell, Iwasa, Vips i Nissany.

Aktualizacja 2
Jehan Daruvala także nie cieszył się długo z wygranej na Red Bull Ringu. Sędziowie zdecydowali się nałożyć na kierowcę Premy karę doliczenia 20 sekund do końcowego rezultatu za osuszanie toru przez jego zespół przed startem rywalizacji.

Taka decyzja stewardów oznacza, że drugie z rzędu zwycięstwo w głównym wyścigu F2 odniósł Logan Sargeant. Amerykanin dzięki tej wygranej awansuje na pozycję wicelidera mistrzostw i wyprzedza aktualnie Theo Pourchaire'a o jeden punkt.

Wskutek kary Daruvala wypadł poza punktowaną dziesiątkę, aż na dwunaste miejsce. Na drugie miejsce awansował Enzo Fittipaldi, a najniższy stopień podium przypadł doświadczonemu Roberto Merhiemu. Dalej sklasyfikowani zostali: Hauger, Hughes, Caldwell, Iwasa, Vips, Nissany i Lawson.