Red Bull: Limity finansowe wymuszają nową dyscyplinę wydatków

Austriacka ekipa zrezygnowała z części poprawek do bolidu na sezon 2022.
16.01.2310:20
Nataniel Piórkowski
485wyświetlenia


Limity budżetowe zmieniły dyscyplinę w zakresie prowadzenia programów rozwojowych w Formule 1 - przekonuje Red Bull Racing.

Team z Milton Keynes ma za sobą znakomitą kampanię, w trakcie którego wygrał 17 z 22 wyścigów, zdobywając pierwszą podwójną koronę od 2013 roku.

Jesienią okazało się, że ekipa naruszyła przepisy finansowe obowiązujące w sezonie 2021. Została za to ukarana grzywną oraz 10-procentową redukcją limitu testów aerodynamicznych.

Zapytany przez Autosport o to, jak Red Bull był w stanie utrzymać wysokie osiągi w warunkach limitów budżetowych, główny inżynier teamu - Paul Monaghan, powiedział: Doszło do zmiany dyscypliny.

Byliśmy w niezwykle uprzywilejowanej sytuacji, bo mogliśmy rozważyć, które aspekty wymagają głębszych zmian i wiążą się z większymi kosztami. To trochę zmieniło naszą taktykę. Dyscyplina inżynierska musiała zostać dostosowana do nowych realiów. Model pracy, którego trzymaliśmy się w poprzednich latach, jest teraz nie do zrealizowania.

Monaghan uważa, że wprowadzenie limitów mogło zadziałać niczym miecz obosieczny. W pewnym sensie odbiera nam się możliwość zmiany pozycji w rankingu osiągów - stwierdza.

Brytyjczyk szybko dodaje jednak: To samo dotyczy innych. To dyscyplina, której wszyscy musimy się trzymać. Nie ma tu wyjątków. Zobaczymy, jak sobie z tym poradzimy.

Monaghan przyznał, że Red Bull zrezygnował z wprowadzenia niektórych z planowanych poprawek do bolidu RB18, aby zmieścić się w ograniczeniu finansowym. To po prostu inny sposób trzymania dyscypliny.

Przypuszczam, że to pytanie można byłoby zadać w inny sposób. Czy wyprodukowaliśmy odpowiednie części - a nie te mniej wartościowe - aby utrzymać nasze tempo rozwoju? Dokonując oceny przez pryzmat naszych rywali, można by pomyśleć, iż odpowiedź brzmi «tak».