FIA opublikowała listę dostawców silników dla F1 od 2026 roku

W wykazie znajduje się sześciu producentów, w tym Honda.
03.02.2316:48
Nataniel Piórkowski
3340wyświetlenia


Międzynarodowa Federacja Samochodowa potwierdziła sześciu producentów, którzy zamierzają dostarczać jednostki napędowe do Formuły 1 w nowym cyklu regulacyjnym.

W wykazie znajduje się Honda, która oficjalnie wycofała się z Formuły 1 po sezonie 2021, jednak nadal zachowuje techniczną więź z Red Bullem, pomagając w produkcji obecnej generacji silników.

Firma nie dysponuje aktualnie żadnym klientem, z którym mogłaby współpracować po 2025 roku. Możliwe jest jednak, że koncern spróbuje nawiązać relacje z jednym z obecnych zespołów bądź też skieruje swą uwagę ku nowym stajniom, które mogą wkrótce dołączyć do stawki.

Pozostałymi producentami uwzględnionymi na liście Federacji są Audi, Ferrari Mercedes, Red Bull Ford oraz Alpine, które zastąpi markę Renault.

Potwierdzenie, że od 2026 roku w Formule 1 będzie rywalizować sześciu producentów jednostek napędowych, świadczy o sile mistrzostw i solidnie skonstruowanych przepisach technicznych, które zostały starannie przygotowane przez FIA w ścisłej współpracy z Formułą 1 i producentami jednostek napędowych - zakomunikował prezes FIA, Mohammed bin Sulayem.

Jednostka napędowa jest kluczowym obszarem innowacji technologicznych, co uczyni przyszłość Formuły 1 bardziej zrównoważoną, przy jednoczesnym zachowaniu spektakularnego ścigania.

Jestem wdzięczny za zaufanie okazane przez wiodących światowych producentów z branży motoryzacyjnej, czego wyrazem jest ich zaangażowanie w Formułę 1.