Alpine otwarte na współpracę z Andrettim

Francuski koncern oczekuje decyzji właściciela F1 w sprawie nowego zespołu.
30.11.2312:18
Nataniel Piórkowski
775wyświetlenia
Embed from Getty Images

Alpine dało do zrozumienia, że jest gotowe na rozpoczęcie negocjacji na temat dostarczania silników teamowi Andrettiego, jeśli otrzyma on zgodę na dołączenie do stawki F1.

W październiku FIA zaakceptowała zgłoszenie Andretti Global, wydając pozwolenie na pojawienie się nowego zespołu w stawce najwcześniej w 2025 roku. Kandydatura wciąż oczekuje jednak na zielone światło ze strony właściciela praw komercyjnych sportu.

Andretti zamierza wejść do F1 łącząc siły z Cadillakiem. General Motors zarejestrował się w ostatnim czasie jako dostawca jednostek napędowych, jednak scenariusz ten zmaterializuje się najwcześniej w 2028 roku. Do tego czasu Andretti musi zapewnić sobie silniki od jednego z obecnych producentów.

Ekipa osiągnęła wstępne porozumienie na dostawy jednostek Alpine, jednak francuska firma potwierdziła w ubiegłym miesiącu, iż opcja na tego typu współpracę wygasła. Nie oznacza to jednak braku możliwości powrotu do rozmów.

Pełniący obowiązki szefa Alpine - Bruno Famin, powiedział: Rozmawiamy z Andretti i General Motors. Jesteśmy bardzo zadowoleni z prowadzonych dyskusji. Jeśli otrzymają zgodę na dołączenie do stawki, z chęcią wznowimy negocjacje. Póki co znajdujemy się w trybie gotowości, ale nie dzieje się to z naszej winy.

Terminy i cały proces okazały się dużo dłuższe, niż oczekiwano. Po pierwsze, FIA potrzebowała znacznie więcej czasu na udzielenie odpowiedzi [w zakresie wyboru odpowiednich kandydatur]. Teraz piłka jest po stronie Formuły 1. Jeśli Andretti otrzyma zgodę na wpis na listę startową, chętnie porozmawiamy.

Ostatnim razem przyznałem, że mieliśmy umowę przedwstępną. Opcja z nią związana wygasła - przypomniał Famin.

Właściwie, w tej chwili nie mamy wobec Andrettiego żadnych zobowiązań prawnych, ale chętnie z nimi porozmawiamy i zobaczymy, czy będziemy w stanie coś wspólnie zdziałać. Jeśli otrzymają wpis na listę startową, będzie to oznaczać, iż wykazali, że wniosą do F1 wartość dodaną i że wartość całych mistrzostw nie zostanie osłabiona.