Sebastien Ogier zdobył piąty w karierze tytuł mistrzowski WRC

Rajd Walii wygrał Elfyn Evans, startujący w barwach DMACK.
29.10.1714:59
Nataniel Piórkowski
1354wyświetlenia
Embed from Getty Images

Sebastien Ogier zapewnił sobie w Wielkiej Brytanii zdobycie piątego w karierze tytułu mistrzowskiego WRC. Zwycięstwo w Rajdzie Walii odniósł Elfyn Evans.

W niedzielę rano Ogier kontynuował wyrównaną walkę z Thierry'ym Neuvillem, zapoczątkowaną po piątkowych oesach. Po pierwszej próbie ostatniego dnia rywalizacji kierowca Hyundaia wysunął się na drugie miejsce i nie oddał go aż do samej mety, zdobywając pięć punktów za zwycięstwo na Power Stage.

W przypadku takiego scenariusza, w celu przypieczętowania tytułu Ogier musiał zakończyć rajd na trzecim miejscu o zdobyć przynajmniej jeden bonusowy punk na wieńczącym zmagania odcinku Dyfnant.

Francuz popisał się na nim czwartym wynikiem, a dwa oczka pozwoliły mu na przedłużenie mistrzowskiej passy w WRC. Zdobycie tytułu wśród konstruktorów świętuje także po raz pierwszy od rozstania z Fordem w 2007 roku ekipa M-Sport, której w dalszym ciągu szefuje Malcolm Wilson.

Zwycięstwo w Rajdzie Wali odniósł faworyt lokalnej publiczności - Elfyn Evans, startujący w barwach DMACK. To był udany rajd. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy trwali przy mnie przez ostatnie lata i pozwolili mi dojść do tego momentu. To zwycięstwo dedykuję właśnie im - powiedział Evans, który w końcowej klasyfikacji dysponuje prawie 40-sekundową przewagą nad Neuville'em. Jest to pierwsze zwycięstwo Brytyjczyka w Rally GB od 2000 roku i triumfu Richarda Burns'a.

Tuż za Neuville'em i Ogierem zostali sklasyfikowani Jari-Matti Latvala (Toyota) oraz Andreas Mikkelsen (Hyundai) i Ott Tanak, którzy odnosili zwycięstwa na dwóch pierwszych niedzielnych oesach. Dwa pierwsze dni rozstrzygnęły rywalizację o pozycje w dole czołowej dziesiątki, które w niezmiennej kolejności utrzymali w trakcie finałowego etapu Kris Meeke, Hayden Paddon, Esapekka Lappi i Dani Sordo.

Wyniki 73. Wales Rally GB 2017


KOMENTARZE

6
marrcus
29.10.2017 06:23
nom, ale całe szczęście że już wszystko rozstrzygnięte a nie dopiero w Australii
KORraN
29.10.2017 05:19
@Masio Gdyby Neuville nie wyrzucił zwycięstw w Monaco i Szwecji to sprawa mistrzostwa rozstrzygałaby się pewnie w Australii. A że prowadząc z wyraźną przewagą w rajdzie rozwalał się - cóż...
Saruto
29.10.2017 04:07
@krzychol2000 Ten trzeci Seb kariery nie zrobił ;) i wyleciał z Citroena
Masio
29.10.2017 04:01
Kiedy wreszcie dominacja Sebastienów się skończy?!... Neuville mógłby być mistrzem, ale oczywiście wszyscy rywale Ogiera popełniają za dużo błędów...
Shaitan
29.10.2017 03:09
To najcenniejszy tytuł Ogiera, który jest na prawdę ogromną sprawą. Zresztą podobnie jak tytuł w klasyfikacji producentów dla M-Sportu. MW ma weekend marzeń, potrójna korona... Ogromne gratulacje! On już wtedy wiedział co się szykuje: https://www.youtube.com/watch?v=n4PQgBW56G0
rocque
29.10.2017 02:05
Niby takie ciekawe te rajdy w tym roku, a i tak na koniec znowu wygrywa Ogier ;)