Ferrari będzie walczyć o utrzymanie prawa weta po sezonie 2020

Zdaniem Mattii Binotto chroni ono nie tylko Scuderię, ale także pozostałe zespoły.
12.05.1910:07
Nataniel Piórkowski
561wyświetlenia


Szef Ferrari - Mattia Binotto ma nadzieję, że po zmianie przepisów w 2021 roku jego zespół utrzyma prawo wetowania propozycji zmian w przepisach Formuły 1.

Temat weta Ferrari jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów obecnych regulacji serii Grand Prix. W ostatnich latach włoski zespół nie korzysta z niego zbyt aktywnie. Wiadomo, że w 2015 roku Scuderia użyła go w debacie na temat wprowadzenia zapisu regulującego cenę dostaw jednostek napędowych dla zespołów klienckich.

Prezes FIA - Jean Todt, który w przeszłości sam szefował stajni z Maranello, potwierdził pewien czas temu, że przywilej weta zostanie omówiony podczas negocjowania przepisów, jakie mają wejść w życie od sezonu 2021.

Pytany o to, czy Ferrari jest gotowe zrezygnować z możliwości, jakie daje weto, Binotto odparł: Nie, z całą pewnością prawo weta jest dla Ferrari czymś ważnym. Myślę, że ma ono także duże znaczenie dla całej Formuły 1, ponieważ w pewnym sensie chroni nie tylko nas, ale także wszystkie zespoły przed decyzjami, które mogłyby stać w sprzeczności z duchem lub interesem poszczególnych stajni.

Zaczynamy rozmowy z FIA i Formułą 1. Wydaje mi się, że dobrze radzimy sobie w tym zakresie i mam nadzieję, że utrzymamy niezmienne prawa - zaznaczył.