Ricciardo: Wyścigi kwalifikacyjne to dobry pomysł

Orędownikiem sobotnich sprintów jest również dr Helmut Marko.
16.02.2110:56
Maciej Wróbel
816wyświetlenia
Embed from Getty Images

Daniel Ricciardo otwarcie poparł pomysł wprowadzenia sobotnich wyścigów kwalifikacyjnych do harmonogramu Formuły 1.

Podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli F1, FIA oraz zespołów, osiągnięto porozumienie w sprawie organizacji wyścigów kwalifikacyjnych. Testy nowego formatu mają odbyć się podczas trzech Grand Prix w roku 2021. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść tuż przed otwierającym sezon Grand Prix Bahrajnu.

Swoje poparcie dla tego typu wyścigów wyraził już Antonio Giovinazzi, a teraz w podobnym tonie wypowiada się kierowca McLarena, Daniel Ricciardo. Ten pomysł podoba mi się bardziej, niż odwracanie kolejności na starcie - przyznał Australijczyk. Najlepsi goście z najlepszych zespołów nadal będą z przodu, więc nie ma tu jakiegoś sztucznego zamieszania. To dobrze, że będzie więcej ścigania a mniej treningów.

Jednocześnie Ricciardo podkreślił, że F1 powinna być ostrożna, by nie naruszyć podstaw swojego DNA. Nie chcę, by wygrywanie w Formule 1 stało się łatwiejsze, a co za tym idzie - by wartość zwycięstwa spadała. Jeśli to zostanie wzięte pod uwagę, jestem otwarty na ten pomysł.

Doradca Red Bulla, dr Helmut Marko, również popiera wprowadzenie sobotnich sprintów. Myślę, że to dobra decyzja - powiedział 77-latek. Mieliśmy już zbyt wiele nudnych wyścigów. Dobre jest także to, że te wyścigi będą punktowane. By to wypróbować, znaleźliśmy już trzy odpowiednie, sprzyjające manewrom wyprzedzania tory.

W sprawie sobotnich wyścigów wypowiedział się także szef McLarena, Andreas Seidl. Nie chcemy sztucznie zmieniać kolejności kierowców tak, jak by to było w przypadku odwracania stawki. Grupa robocza będzie teraz analizować sytuację tak szybko, jak to możliwe, ponieważ diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Jesteśmy jednak otwarci na próbowanie czegoś nowego i chcemy zobaczyć, jak to zadziała - powiedział Niemiec.