FIA zakazała zespołom podwójnych pit stopów w GP Holandii

Działania takie mogłyby doprowadzić do zablokowania alei serwisowej.
05.09.2113:48
Nataniel Piórkowski
1680wyświetlenia


FIA wydała komunikat, w którym ostrzega zespoły przed przeprowadzaniem podwójnych pit stopów ze względu na ciasną aleję serwisową toru Zandvoort. Przypadki takie będą zgłaszane sędziom jako naruszenia przepisów sportowych.

Zespoły decydują się na jednoczesne ściągnięcie swych bolidów na wymianę opon w sytuacjach zapewniających znaczącą przewagę strategiczną. Na Zandvoort mogłoby to jednak doprowadzić do kompletnego zablokowania alei serwisowej.

W notatce wysłanej do wszystkich ekip dyrektor wyścigu - Michael Masi, stwierdza: Niniejsza instrukcja została wydana w celu zapewnienia bezpiecznego i uporządkowanego przebiegu zawodów, zgodnie z artykułem 12.2.1.i Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA.

Ustawienie bolidu w alei serwisowej podczas wyścigu, które utrudnia innemu bolidowi zjazd na stanowisko lub jego opuszczenie, może zostać potraktowane jako naruszenie zasad uczciwości w rywalizacji wraz z niesportowym zachowaniem zawodnika i/lub kierowcy. Takie działania będą uznane za naruszenie przepisów artykuły 12.2.1i. Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA.

Jeszcze przed wydaniem informacji, szef teamu McLarena - Andreas Seidl, powiedział: To najciaśniejsza aleja serwisowa. W Monako mamy około 16 metrów odstępu pomiędzy stanowiskami a tutaj tylko 14. To wyzwanie i przygotowaliśmy się do niego tak bardzo, jak tylko mogliśmy, ćwicząc i planując różne scenariusze wspólne z załogą serwisową i kierowcami. Ale oczywiście gdy wszystkie bolidy zjadą do pit lane jednocześnie, może to spowodować problemy.