Grand Prix Kataru dwudziestą eliminacją sezonu 2021

Organizator podpisał dziesięcioletni kontrakt, który nie obejmuje jednak edycji w 2022 roku.
30.09.2111:19
Mateusz Szymkiewicz
4070wyświetlenia


Grand Prix Kataru dołączy do tegorocznego kalendarza jako dwudziesta eliminacja. Nocny wyścig zostanie rozegrany 21 listopada na torze Losail.

O włączeniu nowej imprezy do kalendarza spekulowano od wielu miesięcy. Finalnie po weekendzie w Soczi udało się sfinalizować warunki dziesięcioletniego kontraktu na organizację Grand Prix Kataru. Tor Losail przejmie termin zwolniony przez Australię i utworzy potrójną rundę z Meksykiem oraz Brazylią.

Mimo to jak dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia, kolejna edycja wyścigu w Katarze będzie miała miejsce dopiero w 2023 roku. Promotor świadomie zrezygnował z miejsca w kalendarzu na sezon 2022, chcąc skoncentrować się na organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Ponadto w planach jest budowa nowego obiektu i wiele wskazuje na to, że tegoroczna edycja na Losail będzie jedyną w historii Grand Prix Kataru.

Tor nieopodal stolicy powstał w 2004 roku jako arena zmagań MotoGP. Z kolei w 2007 roku stworzono sztuczne oświetlenie, a także sprowadzono azjatycką edycję GP2, w której z obecnej stawki F1 konkurował Sergio Perez.

Dyrektor wyścigów FIA - Michael Masi, skontrolował tor Losail w sierpniu po Grand Prix Węgier. Australijczyk wymusił na organizatorze przebudowę alei serwisowej, budynków w padoku, a także wymianę niektórych krawężników oraz barier. Prace zostały ukończone przed kilkoma tygodniami.