Alpine wspiera starania Andrettiego o wejście do Formuły 1

Francuski koncern kolejny raz publicznie poparł projekt 59-latka.
17.05.2218:47
Maciej Wróbel
1356wyświetlenia
Embed from Getty Images

Alpine oficjalnie wsparło Michaela Andrettiego w staraniach o wejście do Formuły 1 jako jedenasty zespół.

W lutym tego roku Michael Andretti ogłosił złożenie aplikacji o jedenaste zgłoszenie. Drugi amerykański zespół mieliby zadebiutować w F1 w sezonie 2024. Niechętni przyłączeniu się zespołu byłego kierowcy wyścigowego są jednak Liberty Media, FIA oraz większość obecnych ekip. Wejście Andrettiego oznaczałoby bowiem mniejsze zyski dla reszty zespołów.

Projekt Andrettiego popiera jednak prezes Alpine, Laurent Rossi. Jestem temu bardzo przychylny - powiedział Rossi. To idzie w parze z ekspansją w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że wniesie swój wkład do tego show, zwiększy zainteresowanie w Stanach, a tym samym zwiększy również przychody.

Musimy wykazać, że to wystarczy, aby zrekompensować rozcieńczenie dochodów. Jakie mam przeczucie? Myślę, że to możliwe, ale wykonajmy swoją robotę porządnie, a potem zobaczymy - dodał Francuz.

W dążeniach do wejścia do F1 Andrettiego wspierać ma także McLaren. Mario Andretti, ojciec Michaela i legenda amerykańskich wyścigów, ma nawet poprowadzić zabytkowy bolid stajni z Woking przed tegorocznym Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin.

Andretti senior podkreśla, że jego syn jest zdeterminowany, by przekonać F1 do tego, by ta dała mu zielone światło na dołączenie do stawki w sezonie 2024. Możemy to zrobić - stwierdził krótko 82-latek na pytanie Auto Motor und Sport, czy zespół Andrettiego może sprostać wszystkim wymaganiom, także tym finansowym.

Z amerykańskim kierowcą i zespołem zainteresowanie by eksplodowało. Michael ma wszystko czego potrzebujesz do zbudowania długoterminowego projektu - dodał mistrz świata z roku 1978.