Autosport: FIA w poniedziałek przeanalizuje sytuację Piastriego

Australijczyk mając porozumienie z McLarenem znalazł się w sporze kontraktowym z Alpine.
25.08.2219:02
Mateusz Szymkiewicz
1138wyświetlenia
Embed from Getty Images

Autosport informuje, że już w najbliższy poniedziałek Komisja FIA ds. sporów kontraktowych zajmie się sytuacją Oscara Piastriego.

Australijczyk został wyznaczony jako następca Fernando Alonso w Alpine od sezonu 2023. Mimo to kierowca deklaruje, iż nie posiada żadnej umowy z zespołem i nie będzie reprezentował jego barw.

Wszystko wskazuje na to, iż Piastri porozumiał się z McLarenem, który potwierdził już rozstanie z Danielem Ricciardo po tegorocznym Grand Prix Abu Zabi. Mimo to niejasna sytuacja 21-latka wymusiła interwencję Komisji FIA ds. sporów kontraktowych.

Według ustaleń Autosportu, posiedzenie zostało zaplanowane na poniedziałek po Grand Prix Belgii. Zgodnie z procedurą, FIA wyznaczy niezależnych prawników, którzy przeanalizują zapisy w umowach zawartych przez Piastriego i wskażą, który z zespołów ma prawo do usług zawodnika w sezonie 2023.

Ostateczny werdykt może jednak zapaść w późniejszym terminie, w zależności od tego jak bardzo skomplikowane są warunki kontraktu Australijczyka z Alpine. Jako pierwszy informację otrzyma zespół, któremu rację przyzna FIA. Ma to związek z kwestiami proceduralnymi jak ubieganie się o superlicencję dla kierowcy.

Komisja ds. sporów kontraktowych powstała w 1991 roku jako następstwo kontrowersyjnych okoliczności przejścia Michaela Schumachera z Jordana do Benettona. Jej istnienie gwarantuje Porozumienie Concorde, a wydawane werdykty mają uniemożliwiać zespołom podjęcie długich i kosztownych procesów cywilnych.