Marko: De Vries powinien być liderem AlphaTauri w sezonie 2023

Austriak oczekuje, że nowy kierowca wspomoże zespół swoim doświadczeniem i osobowością.
20.10.2214:49
Nataniel Piórkowski
1438wyświetlenia


Helmut Marko uważa, że Nyck de Vries już w nadchodzącym sezonie powinien aspirować do roli lidera teamu AlphaTauri w F1.

Przed nieoczekiwanym wyścigowym debiutem w GP Włoch, w 2019 roku de Vries zdobył tytuł mistrza Formuły 2 a następnie został mistrzem świata Formuły E broniąc barw Mercedesa.

Po świetnym występie na Monzy, gdzie zastępował w Williamsie Alexa Albona, de Vries podpisał kontrakt na starty z AlphaTauri.

Pomimo tego, że zespołowym kolegą Holendra będzie Yuki Tsunoda, który kończy właśnie drugi pełny sezon startów w F1, Marko uważa, że to de Vries dysponuje znacznie większym doświadczeniem.

Yuki jest młody i nie ma takiej przeszłości i doświadczenia, jak Nyck. Zobaczymy, jak wszystko potoczy się w przyszłym roku, ale patrząc na doświadczenie i osobowość, to de Vries musi stać się liderem AlphaTauri.

Zespół z całą pewnością skorzysta z umiejętności, które zdobył wraz z innymi tramami. Był rezerwowym zawodnikiem w niemal każdej stajni, która korzysta z silników Mercedesa. Pracował w różnych symulatorach. Teraz to my możemy korzystać z jego bogatego doświadczenia.

Zapytany o wysokie oczekiwania konsultanta Red Bulla, de Vries stwierdził, że traktuje słowa Austriaka jako komplement. Dodał także, że kierowca niekoniecznie potrzebuje doświadczenia, aby być liderem zespołu. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru, osobowości i tego, jaki jesteś.

Nawet jeśli nie mam na koncie pełnego sezonu, to dobrze wiem, czego oczekuję od mojego bolidu, od całego pakietu i ludzi znajdujących się wokół mnie. Jestem tego pewien.

Marko nie chciał jednoznacznie oceniać szans na to, że pewnego dnia de Vries i Max Verstappen stworzą holenderski duet w Red Bullu. Liczą się dla nas tylko osiągi. Gdy kierowcy dobrze się spisują, wiecie, w jakim kierunku to wszystko zmierza... Nie jest tak, że mamy jakieś plany, powiedzmy na 2028 rok. Jeśli Nyck pojawi się kiedyś w Red Bullu, to dojdzie do tego tylko dzięki jego osiągom.