Enzo Fittipaldi wygrywa sprint na Spa-Francorchamps [Akt.]

Brazylijczyk na przedostatnim kółku odebrał prowadzenie Verschoorowi.
29.07.2315:09
Maciej Wróbel
976wyświetlenia


Enzo Fittipaldi zwyciężył w sobotnim sprincie Formuły 2 na torze Spa-Francorchamps. Brazylijczyk popisał się lepszym zarządzaniem oponami i zdołał w końcowej fazie rywalizacji odebrać prowadzenie Richardowi Verschoorowi, który ostatecznie musiał zadowolić się drugą pozycją. Najniższy stopień podium zajął Theo Pourchaire, który odrobił kilka cennych punktów do lidera mistrzostw, Frederika Vestiego.

Pierwszy wyścig Formuły 2, podobnie jak wcześniej kwalifikacje do sprintu Formuły 1, ze względu na mocno przeciągający się sprint F3 rozpoczął się ze znacznym opóźnieniem, wynoszącym w tym wypadku pół godziny. Sam start miał odbyć się na suchym torze, lecz jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu kłopoty dopadły debiutującego w ten weekend Josha Masona. Brytyjczyk najpierw nie był w stanie ruszyć z miejsca, by ostatecznie, z pomocą porządkowych przystąpić do okrążenia formującego. Okazało się, że w takim wypadku kierowca powinien był zjechać prosto do alei serwisowej i z tego powodu resztę stawki czekało jeszcze jedno okrążenie formujące.

Ruszający z pole position Jehan Daruvala ruszył świetnie i niezagrożony dojechał do pierwszego zakrętu na pozycji lidera. Drugi Richard Verschoor wystartował nieco gorzej i musiał się bronić przed atakującymi go Boschungiem, Fittipaldim i Haugerem, lecz kierowca Van Amersfoorta ostatecznie zdołał utrzymać drugą pozycję. Trzeci był Fittipaldi, natomiast na czwarte miejsce awansował Theo Pourchaire. Za Francuzem podążali Vesti, Hauger, Boschung i Martins, który na pierwszym kółku dzięki odważnemu manewrowi w Blanchimont wyprzedził Zane'a Maloneya.

Na trzecim okrążeniu doszło do prawdziwego dramatu prowadzącego Jehana Daruvali - z jego bolidu wypadł zagłówek i tym samym Hindus był zmuszony do wycofania się z wyścigu. Ponadto konieczna była neutralizacja, ponieważ na wyjściu ze Stavelot swój samochód zatrzymał Amaury Cordeel. Wyścig wznowiono pod koniec czwartego kółka. Nowym liderem był Verschoor, a na kolejnych pozycjach niezmiennie znajdowali się Fittipaldi, Pourchaire, Vesti, Hauger, Boschung, Martins i Maloney.

Już na Kemmel doszło jednak do kilku udanych manewrów w czołowej dziesiątce - Hauger wyprzedził Vestiego i był czwarty, a na szóste miejsce po uporaniu się z Boschungiem awansował Martins. Bliski wejścia do punktowanej ósemki był Jack Doohan, lecz Zane Maloney zdołał obronić się przed Australijczykiem. Po kilku kółkach, wobec kolejnego ataku ze strony Doohana, Barbadosyjczyk był już bezradny. Za nimi do czołowej dziesiątki wskoczył z kolei Iwasa, który zdołał wyprzedzić Olivera Bearmana. Na półmetku Verschoor z dość bezpieczną, dwusekundową przewagą wciąż przewodził stawce, natomiast na drugim Fittipaldim presję zaczynał wywierać Pourchaire.

Na kolejnych okrążeniach Fittipaldi jednak nieco podkręcił tempo i zdołał odjechać Pourchaire'owi na niemal dwie sekundy. Francuz musiał z kolei zacząć oglądać się za siebie, ponieważ na mniej niż 0,7 sekundy do niego zbliżył się Dennis Hauger. Kolejną pozycję zyskał tymczasem Doohan, który wyprzedził w Les Combes Ralpha Boschunga. Marsz ku punktowanej ósemce skutecznie kontynuował natomiast ruszający z odległego, szesnastego pola Ayumu Iwasa - na 9. kółku Japończyk był już dziewiąty, po uporaniu się z Zane'em Maloneyem.

Pojedynek Pourchaire'a z Haugerem wkrótce stał się tylko jednym z wielu w czołówce - piąty Vesti musiał od 12. kółka zacząć bronić się przed nacierającymi Martinsem i Doohanem. Martins zdołał ostatecznie wyprzedzić Vestiego na 14. kółku. Na tym etapie zaczęła z kolei topnieć przewaga Verschoora nad Fittipaldim - Brazylijczyk tracił już niespełna sekundę do Holendra i mógł już korzystać z DRS-u. Na przedostatnim kółku Fittipaldi zdołał dzięki temu wyprzedzić Verschoora na dojeździe do Les Combes, szybko odjechał od niego na ponad 1,2 sekundy i tym samym był na dobrej drodze do odniesienia pierwszego w karierze zwycięstwa w F2.

Na ostatnim kółku Doohan ostatecznie uporał się z Vestim i awansował na szóste miejsce, podczas gdy Iwasa wskoczył do punktowanej ósemki po wyprzedzeniu Boschunga. Były to ostatnie zmiany w czołówce - Enzo Fittipaldi dowiózł wygraną do mety, z dwusekundową przewagą nad Verschoorem. Skład podium uzupełnił Theo Pourchaire, a na kolejnych punktowanych pozycjach uplasowali się Hauger, Martins, Doohan, Vesti i Iwasa.

Aktualizacja
Richard Verschoor został zdyskwalifikowany z wyników dzisiejszego sprintu. Kontrola wykazała, iż bolid Holendra korzystał z mapy przepustnicy niezgodnej z artykułem 3.6.5. regulaminu technicznego. Verschoor traci zatem zdobyte dziś drugie miejsce - na drugą pozycję awansuje Theo Pourchaire, a na najniższy stopień podium wchodzi Dennis Hauger.

Po jednej pozycji zyskali również Martins, Doohan, Vesti i Iwasa, a jeden punkt za ósme miejsce zdobywa Ralph Boschung.