Russell ukarany za spowolnienie Leclerca

Brytyjczyk straci trzy pozycje na polach startowych sprintu w Austin.
21.10.2323:28
Nataniel Piórkowski
511wyświetlenia
Embed from Getty Images

George Russell został ukarany cofnięciem o trzy pozycje na starcie sprintu w Austin za spowolnienie Charlesa Leclerca podczas sobotnich kwalifikacji.

Incydent wydarzył się w trakcie SQ1. Brytyjczyk utrzymywał optymalną linię jazdy na wyjściu z dziewiętnastego zakrętu, przygotowując się do rozpoczęcia pomiarowego okrążenia.

Kierowca Mercedesa nie zwrócił uwagi na to, że tuż za nim znajduje się kończący szybkie kółko Leclerc. Monakijczyk musiał ominąć Russella, co negatywnie wpłynęło na jego wynik.

W komunikacie sędziów możemy przeczytać: Bolid #63 [Russell] wjechał w dwa ostatnie zakręty przygotowując się do swojego szybkiego okrążenia pod koniec SQ1, podczas gdy bolid #16 [Leclerc] zbliżał się do niego w szybkim tempie.

Chociaż zespół poinformował [Russella] o zbliżającym się bolidzie z kilkusekundowym odstępem, bezpośrednio przed wjazdem bolidu #63 w 19. zakręt nie padały żadne dalsze komunikaty. Bolid #63 nie zjechał z wyścigowej linii w zakręcie numer 19 ani za nim. Z tego względu niepotrzebnie utrudnił przejazd bolidowi #16.

Sędziowie uznają, że niezależnie od jakichkolwiek informacji pochodzących od zespołu, obowiązkiem kierowcy jest zadbanie o to, aby żaden z innych bolidów nie został niepotrzebnie spowolniony.

Po uwzględnieniu kary Russell ustawi swój bolid na starcie sprintu nie na ósmym, ale jedenastym polu.