Nikola Cołow uzupełnia tegoroczną stawkę Formuły 3

W 2024 roku na starcie mistrzostw FIA F3 zobaczymy również dwóch Polaków.
10.02.2411:02
Maciej Wróbel
1075wyświetlenia
Embed from Getty Images

Zespół ART Grand Prix potwierdził zatrzymanie Nikoli Cołowa na drugi rok w FIA F3 i tym samym Bułgar uzupełnił tegoroczną stawkę.

Pochodzący z Sofii 17-latek jest mistrzem hiszpańskiej Formuły 4 z roku 2022 i juniorem Alpine. W 2023 roku awansował on do zespołu ART w F3, gdzie zanotował dość nierówny sezon - Cołow niejednokrotnie zaliczał dobre występy w czasówkach, lecz często nie był on w stanie przekuć ich w finisze na punktowanych pozycjach. Ostatecznie z dorobkiem sześciu oczek zakończył ubiegłoroczne mistrzostwa na 22. pozycji.

Dziś ART potwierdził, że Cołow będzie jego kierowcą także w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się 1 marca w Bahrajnie. Na dobrą sprawę czuję się jak w domu w ART Grand Prix, który jest jednym z najlepszych zespołów w historii, więc to wielka przyjemność móc pozostać z nimi na drugi rok w Formule 3 - powiedział 17-latek.

Cołow wierzy, że jest w stanie znacznie poprawić swoje osiągi względem sezonu 2023. Znam zespół, tory i procedury, więc nie licząc opon, nie muszę uczyć się zbyt wielu nowych rzeczy. Podczas zimowych testów konsekwentnie plasowaliśmy się w górze tabeli, a głównym celem będzie ściganie się w czołówce w każdy weekend.

Potwierdzenie angażu Bułgara oznacza, że znamy już wszystkich trzydziestu kierowców, którzy przystąpią do tegorocznej edycji mistrzostw FIA F3. W gronie tym znajduje się tym razem aż dwóch polskich kierowców. Pierwszym z nich jest oczywiście aktualny mistrz włoskiej F4 i junior Red Bulla, Kacper Sztuka, który dołączył do zespołu MP Motorsport. Jego zespołowymi partnerami będą dwaj inni debiutanci - trzeci w mistrzostwach FRECA 2023 Tim Tramnitz, oraz, niedawno potwierdzony, wicemistrz GB3 Championship, Irlandczyk Alex Dunne.

Drugim z Polaków będzie Piotr Wiśnicki. 20-latek w 2023 roku spędził niespełna pół sezonu w PHM Racing, po czym odszedł z zespołu i przez resztę kampanii nie oglądaliśmy go już na torach F3. Teraz Polak powróci do stawki z ekipą Rodin Motorsport, gdzie partnerować mu będzie dwóch młodych Brytyjczyków - Callum Voisin oraz Joseph Loake. W ubiegłym roku zajęli oni odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w GB3 Championship.

Do grona faworytów zbliżającego się sezonu z pewnością można zaliczyć zespół Prema Racing, w skład którego wchodzi trójka juniorów zespołów F1 Ferrari, Alpine i Red Bulla, a są to Dino Beganovic, Gabriele Mini oraz niedawny rywal Kacpra Sztuki z włoskiej F4, Arvid Lindblad. Na nieco mniej doświadczonych zawodników postawił drugi najlepszy zespół ostatniego sezonu, Trident. Obok startującego drugi rok Leonardo Fornarolego barw włoskiego zespołu bronić będą debiutujący Sami Meguetounif oraz Santiago Ramos - odpowiednio 10. i 11. zawodnik FRECA w 2023 roku.

Podobnie jak w F2, także i w F3 Red Bull umieścił dwójkę swoich juniorów - Olivera Goethe i Sebastiana Montoyę - w hiszpańskiej ekipie Camposa. W sezonie 2024 w F3 zadebiutuje także syn Alexa Wurza - Charlie. Młody Austriak dołączył do zespołu Jenzer Motorsport, gdzie partnerować mu będą Max Esterson oraz pierwszy Peruwiańczyk w historii serii, Matias Zagazeta.

Lista startowa FIA F3 na sezon 2024
NumerKierowcaKrajZespółAkademia
1Dino BeganovicPrema RacingFerrari
2Gabriele MiniPrema RacingAlpine
3Arvid LindbladPrema RacingRed Bull
4Leonardo FornaroliTrident-
5Sami MeguetounifTrident-
6Santiago RamosTrident-
7Tim TramnitzMP MotorsportRed Bull
8Kacper SztukaMP MotorsportRed Bull
9Alex DunneMP Motorsport-
10Oliver GoetheCampos RacingRed Bull
11Sebastian MontoyaCampos RacingRed Bull
12Mari BoyaCampos Racing-
14Luke BrowningHitech Pulse-EightWilliams
15Martinius StenshorneHitech Pulse-Eight-
16Cian ShieldsHitech Pulse-Eight-
17Charlie WurzJenzer Motorsport-
18Max EstersonJenzer Motorsport-
19Matias ZagazetaJenzer Motorsport-
20Noel LeonVan Amersfoort Racing-
21Sophia FlörschVan Amersfoort RacingAlpine
22Tommy SmithVan Amersfoort Racing-
23Christian MansellART Grand Prix-
24Laurens van HoepenART Grand Prix-
25Nikola TsolovART Grand PrixAlpine
26Tasanapol InthraphuvasakPHM AIX Racing-
27Nikita BedrinPHM AIX Racing-
28Joshua DufekPHM AIX Racing-
29Callum VoisinRodin Motorsport-
30Piotr WiśnickiRodin Motorsport-
31Joseph LoakeRodin Motorsport-