Aston Martin zaprezentował model AMR24

Stajnia z Silverstone celuje z nowym bolidem w pierwszą wygraną pod obecną identyfikacją.
12.02.2409:02
M. Szymkiewicz/N. Piórkowski
2772wyświetlenia


Aston Martin oficjalnie zaprezentował swoją tegoroczną konstrukcję - model AMR24.

Stajnia z Silverstone dysponowała w zeszłym roku zaskakująco konkurencyjnym bolidem, którym kilkakrotnie była w stanie rzucić wyzwanie dominującemu na torze Red Bullowi. Z kolei na przestrzeni całego sezonu Aston Martin AMR23 pozwalał na równorzędną walkę z Mercedesem, Ferrari oraz McLarenem.

Mimo ośmiu zdobyczy na podium Fernando Alonso, w tym trzech finiszy na drugim miejscu, brytyjski zespół zajął dopiero piątą pozycję w klasyfikacji konstruktorów. Bardzo nierówną formę prezentował drugi z kierowców - Lance Stroll, którego dorobek był prawie trzykrotnie mniejszy od tego, który zgromadził jego partner.

Celem Astona Martina na sezon 2024 jest podtrzymanie konkurencyjnej formy szczególnie z pierwszej połowy minionych mistrzostw. Ekipa z modelem AMR24 zamierza podjąć walkę o pierwsze zwycięstwo pod obecną identyfikacją, zachowując niezmieniony skład kierowców, a także utrzymując ciągłość wśród personelu technicznego po gruntownej restrukturyzacji z poprzednich lat.

Jesteśmy dumni z debiutu AMR24 - powiedział szef teamu, Mike Krack. To wynik ogromnych wysiłków całego zespołu pracowników nowego kampusu technologicznego AMR. Mamy nadzieję, że pozwoli on postawić stajni kolejny krok naprzód w 2024 roku.

Od finału ostatniego sezonu wszyscy byli w pełni skoncentrowani na udoskonalaniu każdego obszaru. Skupialiśmy nasze wysiłki na tym, co naprawdę ma znaczenie. Niemal każdy element bolidu został ulepszony i poprawiony. Wykorzystaliśmy w tym celu nasze wewnętrzne atuty oraz lekcje z poprzedniego sezonu.

2023 był naszą najlepszą kampanią w dotychczasowej historii. Naszym celem na ten rok jest regularne zdobywanie punktów i walka o pierwsze zwycięstwo w zielonych barwach.

Dyrektor techniczny - Dan Fallows, tłumaczy: Nawet przy stabilnych przepisach istnieją nieograniczone możliwości doskonalenia bolidu. Określiłbym model AMR24 mianem silnej ewolucji ubiegłorocznej konstrukcji. Pomimo tego, dzięki zastosowaniu wielu nowych części, bolid wygląda zupełnie inaczej, co zapewnia nam solidną platformę rozwojową.

Konfiguracja nadwozia jest nowa. Mamy nowy nos, przednie skrzydło, przednie i tylne zawieszenie. Chcemy w tym roku wziąć udział w wyścigu rozwojowym a nasz bolid został zaprojektowany w taki sposób, aby nam to umożliwić.

Kolejnym obszarem naszego zainteresowania było poszerzenie okna operacyjnego bolidu. Skoncentrowaliśmy się na uzyskaniu większej wszechstronności, co da nam szersze możliwości dostosowywania się do wymagań różnych torów. Pragnęliśmy zbudować bolid wyścigowy, który będzie bardziej wszechstronny. Wierzymy, że AMR24 stanowi idealną platformę rozwojową na cały nadchodzący sezon.