Ma Qing Hua zadebiutuje w treningu na Monzy

Chińczyk będzie miał okazję poprowadzić bolid HRT podczas pierwszej sesji treningowej
05.09.1212:23
Dawid Pytel
2165wyświetlenia

Ma Qing Hua zaliczy swój oficjalny debiut w Formule 1 na torze Monza, kiedy przejmie bolid Naraina Karthikeyana podczas pierwszego piątkowego treningu.

24-letni Chińczyk dołączył do programu młodych kierowców zespołu HRT na początku sezonu i prowadził już bolid podczas testów młodych kierowców na torze Silverstone.

Jego udział w treningu będzie oznaczał to, że po raz pierwszy w historii kierowca z Chin będzie uczestniczył w Grand Prix.

Qing Hua stwierdził, że możliwość jazdy na torze Monza przybliży go ku realizacji jego marzenia, którym jest zapewnienie sobie posady kierowcy wyścigowego w królowej sportów motorowych. To dla mnie bardzo ważny krok w kierunku realizacji marzenia o zostaniu kierowcą Formuły 1. To będzie mój drugi raz za kierownicą bolidu po tym, jak testowałem na Silverstone i jestem bardzo podekscytowany na myśl o jeździe na torze takim jak Monza - powiedział Chińczyk.

Celem tej sesji będzie kontynuacja mojego programu, przejechanie kolejnych kilometrów i zyskanie doświadczenia za kierownicą bolidu, jak również pomoc zespołowi w każdym aspekcie. Jestem podekscytowany, ale jednocześnie spokojny, ponieważ w ostatnich miesiącach bardzo ciężko trenowałem, by być gotowym, kiedy nadarzy się okazja. Pracowałem także w symulatorze by zapoznać się z torami i zrozumieć jak reaguje bolid Formuły 1. Ostatnimi czasy byłem z zespołem na wyścigach, sporo nauczyłem się od inżynierów i kolegów w ekipie, którzy podzielili się informacjami i własnym doświadczeniem, co było bardzo pomocne. Po raz pierwszy kierowca z Chin weźmie udział w Grand Prix, co dla chińskiego motosportu jest wielkim wydarzeniem i fantastyczną okazją. Chciałbym podziękować każdemu, kto mnie wspierał i pomógł mi tu się dostać. Nie zawiodę was.

Szef zespołu HRT - Luis Perez-Sala wyraził swoją wiarę w możliwości Qing Hua, dodając: Osobiście, możliwość zapewnienia Ma debiutu w Grand Prix napawa mnie satysfakcją. Odkąd zaczęliśmy pracować z nim w marcu, wszystko potoczyło się bardzo szybko, jednak poradził sobie z każdą fazą odpowiednio. Spełnił nasze oczekiwania bez popełniania błędów i udowodnił, że jest szybkim i bezpiecznym zawodnikiem z niezwykłą umiejętnością adaptowania. Bez żadnych wątpliwości, to bardzo ważny krok, który niesie za sobą dużą odpowiedzialność, jednak uważamy, że jest na to gotowy.

Źródło: autosport.com

KOMENTARZE

10
Kamikadze2000
06.09.2012 08:52
Kimi Raikkonen - Brytyjska Formuła Renault - mistrz w cyklu głównym i zimowym; Fernando Alonso - Euro Open by Nissan - mistrz; Międzynarodowa Formuła 3000 - 4. miejsce; Qinghua Ma - najwyżej był na 7. miejscu w Pucharze Copa w Hiszpańskiej Formule 3; jest za to aktualnym mistrzem CTCC (Chińskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych). Niech się cieszy... ;] @katinka - ktoś, kto jest pewny swoich umiejętności, nie płakałby. Po prostu ów Chińczyk ma świadomość, iż taka okazja może się już nie powtórzyć. Jak widać nadal ma szanse jazdy bolidem. Ale nie wierzmy, że urodzi się z niego nowy Raikkonen czy Alonso. Pzdr :)
IceMan11
05.09.2012 06:50
Przynajmniej ma fajny kask ;)
Simi
05.09.2012 06:10
@katinka Nie łudźmy się, Ma Qing Hua nigdy nie były na orbicie F1 gdyby nie wsparcie chińskich sponsorów. Nie odnosił on sukcesów w niższych seriach (nie licząc mistrzostwa w CTCC) i nie wygląda na to, by jego talent był wyróżniający się. Jestem ciekaw jak będą wyglądały jego wyniki, ale z takim wsparciem, może być łakomym kąskiem dla HRT.
katinka
05.09.2012 05:55
Ciekawe, jak Ma pójdzie ten trening na Monza, mam nadzieję, że ok, nabije sporo km i zyska chociaż trochę doświadczenia. Może i talentem dużym nie jest, ale ktoś, kto cieszył się i tak wzruszył po pierwszej jeździe bolidem F1, jak On na Silver, to zasługuje na taką szansę :)
mbg
05.09.2012 12:20
@Mexi Faktycznie w mojej wypowiedzi zapomniałem dodać "zawodnik z małym doświadczeniem nie odnoszącym żadnych znaczących wyników". Jeśli mam Ci jeszcze przyznać rację to do tego worka mogę dorzucic Alonso i jego 22 wyścigi. Mimo to pragnę zaznaczyć że były to serie prestiżowe i rozwojowe i jeździł całe sezony.
Mexi
05.09.2012 11:49
@mbg: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kimi_R%C3%A4ikk%C3%B6nen Czekaj...czy to nie mistrz świata? Miał jeszcze mniej startów niż ten Chińczyk, a jednak dużo z niego wyrosło. I tutaj proszę o niewytykanie mi różnicy klas zawodników. Pokazuję tylko, że liczba w startów w wyścigach nijak ma się do poziomu zawodników.
mbg
05.09.2012 10:53
Sportowo tragiczny zawodnik. Przewiduje wynik daleki od zmieszczenia się w 107%. Na szczęście to tylko trening. Ciężko mi to sobie dalej wyobrazić że kierowca który w całej swojej karierze zawodowej przejechał tylko 37 wyścigów ma możliwość jazdy na treningu F1. I ma doświadczenie tylko w seriach o niskim poziomie zaawansowania jak hiszpańska F3. W SF i A1GP i BF3 pojawiał się tylko na jeden weekend. Można powiedzieć że jeździł całey sezon tylko w CTCC
maciejas512
05.09.2012 10:44
Początki będą ciężkie ale może pod koniec się rozkręci i powalczy o podium.
Kamikadze2000
05.09.2012 10:42
Kto wie, czy w końcu nie zadebiutuje w F1... W sumie co im za różnica... nawet Alonso nie mógłby tym awansować do Q2. :)
adnowseb
05.09.2012 10:30
Jeden z najlepszych ruchów HRT Rynek chiński to kopalnia pieniędzy,nic tylko kopać. Sportowo zawodnik słaby,ale mogący w inny sposób niż sportowy pomóc HRT:) Gratulacje!