Janosz przetestuje bolid GP2

Polak zasiądzie za kierownicą bolidu ekipy Trident
01.12.1512:08
Inf. prasowa
5597wyświetlenia


Po zakończeniu swojego debiutanckiego sezonu w mistrzostwach GP3, w tym tygodniu Artur Janosz weźmie udział w oficjalnych testach serii GP2 na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Polski kierowca wystartował w miniony weekend w dwóch ostatnich wyścigach swojego debiutanckiego sezonu w serii GP3, w pierwszym z nich sięgając po kolejne punkty i kończąc zmagania na czternastym miejscu w klasyfikacji generalnej. Trzy dni po Grand Prix Abu Zabi na torze Yas Marina rozpoczną się trzydniowe, oficjalne testy kategorii GP2, będącej ostatnim szczeblem przed Formułą 1.

Artur Janosz będzie testował bolid GP2 przez dwa dni; w czwartek i piątek. Wsiądzie do samochodu przygotowanego przez jego dotychczasową ekipę Trident, która ściga się zarówno w GP3, jak i w GP2. To właśnie w Abu Zabi rok temu polski kierowca po raz pierwszy przetestował z powodzeniem bolid GP3, co doprowadziło do podpisania kontraktu na tegoroczne starty.

Artur Janosz: Bolidy GP2 to już bardzo szybkie samochody. Są sporo szybsze od GP3 i tylko trochę wolniejsze od Formuły 1. Najszybsi kierowcy jeżdżą tam tempem końcówki stawki F1. Podobno pierwsze okrążenia zapierają dech w piersiach, więc nie mogę się ich doczekać. Bolidy GP2 są trochę cięższe, ale mają też o ponad dwieście koni mechanicznych mocy więcej. Istotną zmianą są także karbonowe hamulce, które pozwalają na późniejsze hamowanie. Do zakrętów dojeżdża się jednak szybciej, więc punkty hamowania są podobne. Na prostych można z kolei korzystać z systemu DRS, który sprawia wrażenie, jakby dodawał kolejne sto koni. Inna jest także aerodynamika. Tylne skrzydło jest większe, a przednie bardziej rozbudowane i szersze, jak w F1. Wyjścia z zakrętów są bardzo ważne, a bolid wymaga trochę innego stylu jazdy. Wiem mniej więcej czego się spodziewać, ale postanowiłem nie testować w symulatorze GP2 przed ostatnimi wyścigami GP3, bo chciałem skupić na jak najlepszym zakończeniu sezonu. Cieszę się, że testy odbędą się na torze, który dobrze znam, a do tego tuż po wyścigowym weekendzie GP3. Podczas testów będę starał się dać z siebie wszystko i wykorzystać wszystko to, czego nauczyłem się w tym roku. Wiem, że nie będzie łatwo, ale jeśli udałoby mi się wejść do pierwszej dziesiątki, byłby to sukces na miarę wygrania wyścigu GP3. Byłby to bardzo dobry wynik. Póki co trudno powiedzieć co wydarzy się w przyszłym roku. Mam różne opcje, ale będę analizował je dopiero po zakończeniu testów.

KOMENTARZE

5
Kamikadze2000
01.12.2015 09:09
Na pewno zostanie w GP3. Ewentualnie przejdzie do F3.5V8. Po prostu jak wiekszość wykorzystuje swoją okazje. Sam zapewne ma świadomość, iż na GP2 za wcześnie. :)
kapi777
01.12.2015 05:35
tak, tak, TAK! Oby poszło mu lepiej niż Giermaziakowi na testach :)
Shaitan
01.12.2015 05:26
Też myślę, że przyszły rok również powinien spędzić w GP3 i zadomowić się w Top10 przy okazjonalnym wbijaniu się do pierwszej piątki. 2 dni testowe bolidu GP2 są wszak bardzo udanym posunięciem, bo pomogą mu zdobyć dużo potrzebnego doświadczenia. Pozwala to też sądzić, że z budżetem jest wszystko w porządku, a to jakby nie było podstawa wszystkiego.
MMMotorsport
01.12.2015 01:52
Pełna lista kierowców: http://www.gp2series.com/News-Room/News/2015/12_December/2015-post-season-GP2-tests-Day-1-entry-list/ I jeszcze lista kierowców na testy GP3: http://www.gp3series.com/News/2015/December/Entry-List-for-Day-One-of-Post-Season-Testing/ (Ptak w Jenzerze)
rno2
01.12.2015 11:16
Niech przetestuje GP2, ale na przyszły sezon lepiej niech zostanie w GP3, bo w tym roku średnio to wszystko ogarniał...