Brawn: Duże zespoły zostają w F1 dzięki limitom budżetowym

"Jest tak dlatego, że sport może powiedzieć, iż jest zrównoważony ekonomicznie".
30.06.2021:15
Nataniel Piórkowski
534wyświetlenia
Embed from Getty Images

Dyrektor sportowy Formuły 1 - Ross Brawn uważa, że gdyby nie wprowadzenie limitów budżetowych niektórzy producenci zdecydowaliby się na odejście ze sportu.

Początkowo Liberty Media proponowało, aby w sezonie 2021 ograniczenie finansowe wynosiło 175 milionów dolarów. Pandemia koronawirusa postawiła jednak producentów w trudnej sytuacji, przez co uzgodniono obniżenie limitu do poziomu 145 milionów dolarów.

Brawn uważa, że miało to kolosalne znacznie w przekonaniu wszystkich koncernów do dalszego zaangażowania w serię Grand Prix.

Ten kryzys dał nam szansę. Gdy ustanawiasz limit budżetowy, zawsze możesz go dostosować. Zanim w ogóle do tego doszło, powiedzieliśmy, że jeśli w przyszłości nadejdzie kryzys, możemy wziąć pod uwagę dostosowanie limitu do panujących wtedy warunków. Wszyscy zaakceptowali idealny poziom redukcji.

Myślę, że dzięki temu zespoły mają możliwość stanąć przed zarządami producentów i powiedzieć: «Program F1 jest ważny i w przyszłości będzie kosztować mniej». Gdyby nie to, nie wydaje mi się, że utrzymalibyśmy obecną liczbę producentów i dużych ekip.

Jeśli producent decyduje się na dostosowanie warunków prowadzenia swojego biznesu - robi to co musi zrobić - a Formuła 1 nadal trzymałaby się nielimitowych wydatków, to argument finansowy nie miałby racji bytu. Odpukać - utrzymaliśmy wszystkich głównych graczy. Stało się tak dlatego, że Formuła 1 może powiedzieć, iż jest zrównoważona ekonomicznie.