Marko: Honda jest zainteresowana oficjalnym powrotem do F1

Austriak zdradził, że Red Bull po wycofaniu się producenta prowadził rozmowy z Ferrari.
01.10.2212:56
Mateusz Szymkiewicz
723wyświetlenia
Embed from Getty Images

Helmut Marko potwierdził, że Honda jest zainteresowana oficjalnym powrotem do Formuły 1 w roli dostawcy jednostek napędowych.

Japoński producent opuścił sport po sezonie 2021, jednakże wciąż zajmuje się produkcją oraz obsługą silników wykorzystywanych pod szyldem Red Bull Powertrains. Według spekulacji z ostatnich tygodni, Honda jest zainteresowana powrotem przy okazji debiutu kolejnej generacji jednostek, mającej bazować na paliwie neutralnym oraz MGU-K zapewniającym 40 procent mocy.

Zbudowaliśmy własną fabrykę w rekordowym czasie - powiedział Helmut Marko, odnosząc się do nowego działu Red Bull Powertrains. Nasz pierwszy silnik jest już sprawdzany na stanowisku testowym. Zatrudniliśmy około trzystu specjalistów, część z nich ma przeszłość w Mercedesie. Chcemy mieć najlepszych ludzi. Nie mamy jeszcze szczegółowej wiedzy na temat elektrycznego silnika, ale uruchomiliśmy już kontakty, by również i w tym obszarze wejść na konkurencyjny poziom.

Jesteśmy niezależni i możemy robić wszystko niezależnie. Pozostajemy jednak otwarci na współpracę, która zredukuje wysiłek Red Bulla. Prowadzimy rozmowy z Hondą, która jest zainteresowana ponownym partnerstwem. Jeżeli ma coś z tego wyjść, to musi być to zgodne z DNA Red Bulla. Najważniejsza jest nasza elastyczność w szybkim podejmowaniu decyzji.

Konsultant Red Bulla dodał, że po wycofaniu się Hondy prowadził rozmowy z Ferrari w sprawie dostaw silników. Kiedy Honda ogłosiła swoją decyzję, nie mieliśmy zbyt dużego wyboru. W tamtym czasie rozmawialiśmy z Ferrari. Możecie się jednak domyślić, że korzystając teraz z ich jednostki prawdopodobnie nie dysponowalibyśmy osiągami pakietu fabrycznego zespołu.