Audi nabyło 100 procent udziałów w Sauberze

Koncern oficjalnie potwierdził medialne doniesienia z ubiegłego tygodnia.
08.03.2416:39
Nataniel Piórkowski
1697wyświetlenia
Embed from Getty Images

Audi oficjalnie poinformowało o nabyciu stu procent udziałów w Sauberze.

W 2022 roku Audi ogłosiło, że od sezonu 2026 dołączy do Formuły 1 jako team oraz producent jednostek napędowych. By zrealizować pierwszy z celów, koncern nawiązał partnerstwo ze szwajcarskim teamem Saubera.

Na początku 2023 roku Audi nabyło pakiet 25 procent udziałów w zespole, mając w planie zwiększenie swej części w akcjonariacie do poziomu 75 procent.

W tym tygodniu firma sfinalizowała proces akwizycji, skupując wszystkie pozostałe udziały będące pod kontrolą dotychczasowego właściciela Saubera - Finna Rausinga. O scenariuszu takim informował niedawno Bloomberg.

Komunikat Audi pojawia się w okresie licznych wątpliwości, jakie media roztaczały nad projektem niemieckiego koncernu. Sugerowano, że liczne zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach mogą zwiastować problemy w realizacji celu debiutu w F1 w 2026 roku.

W 2023 roku z funkcji dyrektora generalnego Audi ustąpił Markus Duesmann. Jego następca - Gernot Dollner potwierdził, że plany jego firmy względem F1 pozostają bez zmian.

Wraz z ogłoszeniem nabycia pełnego pakietu udziałów, Audi przekazało także informacje o istotnych decyzjach kadrowych. Były dyrektor do spraw rozwoju koncernu - Oliver Hoffmann, został mianowany prezesem zarządów wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Sauber.

Chciałbym podziękować całemu departamentowi Technical Development za świetne wyniki z ostatnich lat. Jestem dumny z wyjątkowych produktów będących efektem naszej intensywnej pracy, które w najbliższych miesiącach pojawią się na ulicach - powiedział Hoffmann.

Sporty motorowe, a w szczególności Formuła 1, to moja wielka pasja. Jestem przekonany, że zwiększając odpowiedzialność i przejmując 100 procent udziałów w Grupie Sauber, jeszcze bardziej przyspieszymy nasze przygotowania do debiutu w 2026 roku.

Dyrektorem generalnym projektu będzie Andreas Seidl. Odnosząc się do tej wiadomości, Hoffmann dodał: Cieszę się, że udało nam się pozyskać Andreasa Seidla na stanowisko dyrektora generalnego Audi F1 Team. Dzięki swojemu szerokiemu doświadczeniu na stanowiskach kierowniczych, zarówno w obszarach produkcji jak i Formuły 1, Andreas wniesie znaczący wkład w nasz projekt.

Seidl powiedział: Dziękuję Gernotowi Dollnerowi i Oliverowi Hoffmannowi za zaufanie i nie mogę się doczekać wprowadzenia Audi do Formuły 1, wspólnie z niezwykle zmotywowaną ekipą, jako dyrektor generalny Audi F1 Team.

Mamy jasny plan działania dotyczący tego, w jaki sposób zamierzamy osiągnąć wysoką konkurencyjność z naszymi bazami w Hinwil i Neuburgu. Mamy też ambitne cele. Ich realizacja już trwa i zostanie jeszcze bardziej przyspieszona poprzez całkowite przejęcie Saubera przez Audi AG.