Button: Leclerc może utrudnić życie Vettelowi

Brytyjczyk uważa, że Vettel może być zmuszony odejść, jeśli przegra rywalizację w ekipie
29.01.1914:19
Łukasz Godula
3407wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jenson Button uważa, że nowy kierowca Ferrari, Charles Leclerc może zmusić Sebastiana Vettela do trudnych decyzji w sprawie przyszłości w F1.

Leclerc zastąpił Kimiego Raikkonena i będzie się ścigał dla ekipy w 2019 roku po zaledwie roku w Sauberze, podczas gdy Vettel przygotowuje się do powetowania sobie średniego sezonu, w którym przegrał walkę o tytuł z Lewisem Hamiltonem.

Button w tym roku będzie ekspertem telewizji Sky Sports F1 i wypowiedział się na imprezie promującej kanał. Brytyjczyk porównał nadchodzącą sytuację do tego, jak u boku Vettela pojawił się Daniel Ricciardo w 2014 roku w Red Bullu.

W Ferrari atmosfera dla Sebastiana jest zdecydowanie inna niż w Red Bullu - powiedział Button dla telewizji Sky. Może jest tam większa presja. Zobaczymy jak będzie sobie radził w tym roku. To będzie ważny rok dla Sebastiana. Gdy Daniel dołączył do Red Bulla to zrobiło się dla niego trudno. Daniel sprawił dla niego dużą presję i pokonał go. Myślę, że jeśli Charles zrobi to w tym roku, to ciężko powiedzieć, gdzie pójdzie Sebastian w przyszłości i co zrobi.

Button powiedział, że Vettel, czterokrotny mistrz świata jest niesamowicie utalentowanym i szybkim kierowcą. Charles wydaje się być radosnym chłopakiem, wyluzowanym i myślę, że zespół będzie go mocno wspierał. To może ugodzić innego kierowcę.

Vettel prowadził w zeszłorocznych mistrzostwach w połowie sezonu, jednak sporo kosztowała go kraksa w GP Niemiec, gdy prowadził. Dodatkowo obrócił się trzech innych wyścigach. Nico Rosberg, mistrz świata z 2016 roku zgodził się, że Vettel będzie pod presją u boku Leclerca.

Wypowiadając się na tej samej imprezie, Niemiec powiedział: Musi się poprawić i zespół również musi się poprawić. Dokonali pewnej sporej zmiany, pozbyli się szefa i obsadzili w tej roli Mattia Binotto. Dokonali zmiany na najwyższym stanowisku. Dodatkowo Leclerc może dołożyć się do tej dynamiki. Jednak może to zagrać negatywnie, może być bronią obusieczną. Niesamowicie będzie się to oglądało.

KOMENTARZE

14
Maciek znafca
31.01.2019 05:52
Ale nie wydaje mi się, żeby jeździł cały sezon tak jak ostatnia końcówkę ani że będzie miał takiego pecha, o niepotrzebnych team orders już nie wspomnę, bo to od Fina niezależne. Pogrążony będzie chciał coś pokazać, zwłaszcza że to jego ostatnia szansa. Nie ma nic do stracenia. Teraz musi cisnąć.
F1V0
31.01.2019 12:33
@Maciek znafca No tak tylko, że jeśli ten gość który zrobi wszystko dla Toto nie poprawi swojej jazdy to Mercedes mimo posiadania Hamiltona może przegrać tytuł konstruktorów z Ferrari. Bottas w ostatnich 4 wyścigach zajmował 5 miejsca. Jak Leclerc będzie lepszy niż Raikkonen i Vettel się trochę ogarnie to z takim Bottasem wiele nie zdziałają. A do tego trzeba mieć na uwadze olbrzymią presją z jaką będzie jeździł Bottas. Ocon będzie czekał na jego miejsce.
Maciek znafca
30.01.2019 08:21
@F1V0 już mamy 2019 jeśli nie zdążyłeś się zorientować. Wiadomo, że jeśli ankieta jest przed sezonem, to chodzi o najlepszy skład '' na papierze'' a takowy posiada Mercedes z mistrzem, który dąży do bycia arcymistrzem tego sportu oraz gościem, który zrobi dla niego wszystko, co Toto wskaże. NIe uważam by Leclerc był na tyle dobry by od początku można było go stawiać obok najlepszych, czas pokaże.
benethor
30.01.2019 12:36
@guzbi bolidy F1 bez kierowcy, paliwa i balastu ważą jakieś 570 kilogramów. Do tego masz 70-80 kilo kierowcy, i trzeba uzupelnić balastem do poziomu 720 kilo bez paliwa, wymaganego przepisami. Przy lżejszym kierowcy masz więcej balastu do rozłożenia po samochodzie, przez co możesz tym ułożeniem lepiej manipulować. Tak samo wzrost - wyższy kierowca potrzebuje więcej miejsca w kokpicie(są też inne przypadki, np. Mansell w 95 ominął dwa pierwsze wyścigi, bo nie mieścił się w kokpicie McLarena, ale nie było to przez wzrost), co w skrajnych przypadkach może nawet wymagać określonych rozwiązań konstrukcyjnych, np. szerszych sekcji bocznych(co wplywa na aerodynamikę) czy dłuższego rozstawu osi(co wpływa na trakcję w wolnych zakrętach)
marios76
30.01.2019 09:53
@guzbi Perez mial mozliwosc zamocowania brakujacej mu masy (balastu) w dowolnym miejscu w bolidzie, teraz bedzie mial to praktycznie pod tylkiem i taka jest roznica. To nie tak, ze bedzie mial ciezszy bolid. Faktem jest, ze przepisy jasno okreslaja MINIMALNA mase bolidu z kierowcą, ale kojarzę ze byly zespoly ktore sie w limicie nie miescily. Najlepiej zrobic bolid duzo lzejszy niz limit i miec mozliwosc przesuwania balastu, tam,l gdzie jest potrzebny. Perez moze nie tyle straci przez przepisy... co straci pewna przewagę- chodzi o wyrownanie szans.
bartoszcze
30.01.2019 09:34
@guzbi Może dawać jedną dziesiątą na okrążeniu.
guzbi
30.01.2019 09:17
@F1V0 Czy faktycznie te 5kg może zrobić aż tak wielką różnice? Pytam, bo się nie znam do końca :P
F1V0
30.01.2019 07:46
@piwo W Renault też. Teraz niżsi kierowcy stracą przewagę i ciekawe co Hulkenberg pokaże na tle Ricciardo.
piwo
30.01.2019 06:51
[quote="rno2"]Dla mnie duet Ferrari to najciekawsza rozrywka do śledzenia w tym sezonie :-) [/quote] kubice vs rusell tez bedzie sie fajnie ogladalo jaki by nieszybki bolid wiliamsa nie byl :)
F1V0
30.01.2019 02:46
@Maciek znafca Mowa jest o 2019, więc dopiero się okaże kto ma najlepszy. Bottas może i posłuszny, ale z taką jazdą jak w 2 połowie sezonu mocno pomoże Ferrari w walce o tytuł.
Maciek znafca
30.01.2019 02:01
Duża jest wiara w umiejętności Leclerc'a. Nawet w aktualnej ankiecie na stronie, Ferrari ma najwięcej głosów, chociaż to Mercedes ma zdecydowanie najlepszy duet kierowców. Także najlepszy, bo sprawdzony ;)
paymey852
29.01.2019 04:43
[quote]Button powiedział, że Vettel, czterokrotny mistrz świata jest niesamowicie utalentowanym i szybkim kierowcą. „Charles wydaje się być radosnym chłopakiem, wyluzowanym i myślę, że zespół będzie go mocno wspierał. To może ugodzić innego kierowcę”.[/quote] Przez takie właśnie teksty przestaje czytać wasze teksty i skupiam się jedynie na cytatach. Batton powiedział o Vettelu ale cytat jest o Leclercu. Nie znam się ale czy tylko mnie taka forma pisania irytuje.
rno2
29.01.2019 01:49
@mbwrobel Leclerc i Ferrari sami nie oczekują po pierwszym sezonie cudów - chcą aby Monakijczyk wygrał kilka wyścigów, regularnie stawał na podium, finiszował (oczywiście o ile na to wszystko pozwoli forma bolidu). Może się jednak wydarzyć tak, że Leclerc wypali z formą od startu i Vettel będzie miał problemy, jak w 2014 r. :-) A wtedy Leclerca nic nie powstrzyma, a zespół będzie go wspierał bezwarunkowo, bo jest ich wychowankiem, a nie osobą z zewnątrz jak Vettel. Dla mnie duet Ferrari to najciekawsza rozrywka do śledzenia w tym sezonie :-)
mbwrobel
29.01.2019 01:33
Mam tylko nadzieję, że Leclerc do stawianych przed nim oczekiwań podejdzie na tyle wyluzowany, by nie spalić się chcąc im sprostać. Jednocześnie dokładnie to samo może przeszkadzać Vettelowi, który - jak wiemy - nie wie co to znaczy stoicki spokój. Seb powinien wziąć numerek na kurację psychologiczną u Kubicy :P.